Ismerjük meg!
Kevesen hívják csillagtöknek, pedig ez a magyar neve a francia patisszonnak. A kabaktermésűek (Cucurbitaceae) családjába tartozó, egyéves, lágyszárú, általában indás növény, az uborka és a többi tökféle rokona. Botanikai neve sem különbözik a töktől - Cucurbita pepo var. Patissoniana -, csak a variáns neve más.
Amerikai meleg klímájú őshazájából érkezett hozzánk, s a Keszthelyi Agrártudományi Egyetem mosonmagyaróvári Kertészeti Tanszéke jóvoltából ismerjük, ők honosították meg nálunk. Hazánkban csak 1968 óta termesztik, honi fajtája az óvári fehér. Palántái szabadföldbe május derekától kerülhetnek.
A zsenge, legfeljebb félkilós fiatal tök zöldes fehér, sima héjú, korongszerűen ellapított, széle fodros, dudoros. A hosszabb kinövéseket viselő változatait ujjastöknek is nevezik. Az idősebb, 1-2 kilós, sárgába hajló héjú patisszonok átmérője 10-22 cm körüli.
Hálás kerti növény, mely június közepétől szeptemberig folyamatosan hozza sárga virágait, és terem. A nyílástól számítva két héten belül már leszedhető tököket találunk rajta. Akkor célszerű leszedni, amikor magjai még nincsenek kifejlődve.
Miért jó?
E semleges, kellemes ízű tök, igen sokféleképpen fogyasztható, remekül kombinálható más ételekkel. Alacsony energiatartalmú, 100 grammban alig 31 Kcal található. Sovány, mindössze 0,1 g zsírt tartalmaz, kevés 0,7 g növényi rostot tartalmaz. 90% fölötti víztartalom, kevés, 1,2 g fehérje és mintegy 6 g szénhidrát van benne. Vitamin- és ásványianyag-tartalma nem jelentős, némi C-vitamin-tartalom kimutatható, megoszlanak róla a vélemények. Könnyen emészthető.
A patisszon magját tudomásunk szerint nem vizsgálták külön, de nyugodtan kiindulhatunk abból, hogy egyéb tulajdonságaiban is rendkívül hasonlít a tökre, a tapasztalatok ugyanis ezt mutatják. Okkal feltételezhető, hogy a patisszon magja értékes omega-3-zsírsavakat, vasat, cinket, foszfort és talán A-vitamint tartalmaz.
A tökmag közismert húgyúti gyógyító hatása a kis patiszonmagvak sajátja is lehet. Tán még gyulladásgátló és antioxidáns voltában is osztozik a többi tökfélével.
Hogyan fogyasszuk?
Mag nélküli, fiatal termését leszedve főként savanyúságnak teszik el. Az uborkához hasonlóan otthon is lehet készíteni kovászos vagy ecetes patisszonnak. Enyhén édes alapíze miatt az uborkánál kevéssel több ecetet igényel. A konzervipar kedvelt zöldségféléje. Zsenge állapotában héját sem kell eltávolítani a termésről. Nagyobb, 10 cm-es átmérőjű terméseit felhasználás előtt vékonyan meg kell hámozni, és ha magja is van, azokat el kell távolítani.
Semleges, kissé cukkínihez vagy uborkához hasonló íze miatt sokféle ételhez felhasználhatjuk, főként a sovány, vegetáriánus konyha kedveli. Visszafogott ízét a főzés és sütés hozza elő, emellett bátran lehet fűszerezni. Fűszerei a babérlevél, bazsalikom, bors, fokhagyma, kardamom, kapor, majoranna, pirospaprika, petrezselyem, szerecsendió, citrom- és narancslé, ecetfélék. Édesen is elkészíthető, ekkor a fahéj, szegfűszeg is szóba jöhetnek.
Ehető főzve vajasan, töltve és rakva, főzve, mártásokkal, pároltan, tojással, lecsóba, rizzsel, krémnek, pürének, krémlevesnek, sőt, akár pörköltnek elkészítve vagy bundában, panírral rántva is. Pikáns panírt úgy készíthetünk, hogy a zsemlemorzsa előtt apróra vágott metélőhagymába hengergetjük a patisszondarabokat. Zelleres paradicsommártással és reszelt sajttal igazi ínyenc csemege. Köretnek hidegen és melegen is ízletesen elkészíthető. Érdemes kipróbálni, hogy fehérborban pároljuk. Húsok, sajt, gomba, hagyma, paradicsom mellett is jól érvényesül, de más köretzöldségekkel is kombinálható.
Kevesen használják salátának, pedig az egyik legfinomabb tökféle, ami ilyen célra is hasznosítható. A legegyszerűbb saláta csíkokra vágott friss patisszonból és fele annyi kefírből készül. Csipetnyi cukor, só, néhány csepp citromlé és zöld vagy szárított fűszernövények - petrezselyem, kapor, kakukkfű, rozmaring, mustármag és kevés szerecsendió - teszik különlegessé.
Termésén kívül virágja és magja is felhasználható. Virágja nyersen saláták alkatrésze lehet. Beletehetjük rakott tökételekbe is. Sörtésztában kisütve, bundázva nagyon finom.
Ha sikerült magos termést venni, pirított magja ízletes salátabetét. Nyersen a tök belével együtt különleges tojásrántottához is felhasználhatjuk, hasonlóképpen, mint a lecsó készítése.
Tippek, tanácsok
A friss tök kemény, acélos, a puhákat ne vegyük meg. Lehetőleg frissen készítsük el, de ha úgy adódik, néhány napig hűtőben is tárolható, jól megőrzi lédús terméshúsát.
Érdekességek
Őshazáján vitatkoznak, Észak-Amerika, Kalifornia, Peru, Chile és Bolívia egyaránt szóba jön. Európában leginkább Olaszországban, Franciaországban és Csehországban, Szlovákiában termelik.
Jellegzetes formája miatt német nyelvterületen UFO-töknek is hívják. Sárgára érve dísztöknek kedvelt.