Ismerjük meg!
A petrezselyem (Petroselium crispum) az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozik. Eredetileg Dél-Európában honos, de ma már az egész világon elterjedt. Kétéves növény, első évben a lombja és vastag gyökere fejlődik, a másodikban pedig magszárat fejleszt. Kaszattermése van. Ismert fűszernövény, de gyógyításra is alkalmas hatóanyagokkal rendelkezik. A népnyelv petruskának, petrezselemnek és petrezsiromnak hívja. A piacokon nevezik fehérrépának és gyökérnek is. A növény gyökerét és levelét hasznosítják. A hazai konyhakertek elmaradhatatlan zöldsége. Azért is kedvelik, mert a korai petrezselyemzöld a tavasz hírnöke, és friss ízeket varázsol ételeinkbe. Hazánkban két típusa terjedt el. Az egyik a gyökérpetrezselyem, amelynek erős, vaskos karógyökere a jelentős, a másik a metélőpetrezselyem, amelynek viszont a lombja értékes, amit állandóan szedés mellett is fejleszt. A kertben jól áttelel, így tavasszal friss petrezselyemzöldnek örülhetünk.
Miért jó?
A növény vizelethajtó és étvágyjavító hatású. Fokozza a gyomor-béltraktus működését, teáját pedig hólyaghurut esetén fogyasztják. A petrezselyem a vesekő és a vesehomok kialakulásának megelőzésére is ajánlják.
Erős vízhajtó és vizelethajtó hatása miatt az áldott állapotú nők a petrezselyem fogyasztását ne vigyék túlzásba.
Hogyan fogyasszuk?
A frissen szedett petrezselyemzöld a hazai konyha egyik legnépszerűbb ételízesítője.
Sokan sokféleképpen hasznosítják.
A petrezselyemgyökér és annak lombja kiváló levesek ízesítésére, salátákba, köretekbe és töltelékekbe. Ki ne ismerné az ízletes petrezselymes burgonyát, vagy a petrezselymes rizst.
A petrezselyem gyökerét szintén kipréselhetjük gyümölcscentrifugán, és levét hozzáadhatjuk más zöldségek (pl. sárgarépa) és gyümölcsök (pl. alma) levéhez. Annál is inkább, mert fokozza az emésztőrendszer működését, gyógyítja a gyomorbetegségeket és kiváló étvágygerjesztő.
Levélzetéből kiváló gyógytea készíthető, amely vizelethajtó és étvágyjavító hatású.
Tippek - tanácsok
Aki petrezselymet akar termelni, jó ha tudja, hogy a növény a tápanyagban gazdag talajt szereti. Érdemes jól megművelni a talajt, különben a gyökérzet, ágas-bogas módon fejlődik. Viszonylag vízigényes növény, ezért száraz időszakban gondoskodni kell rendszeres vízpótlásáról. A hideget jól tűri, ezért már március elején el lehet vetni. Betegségei közül legismertebb és leggyakoribb a petrezselyem lisztharmat.
Ha ősszel betakarítjuk a termést, akkor a gyökereket hűvös helyen, általában pincében homokba ásva tudjuk elraktározni. A téli tartósításra inkább a kései fajták alkalmasak.
A nyáron, illetve ősszel összegyűjtött és feldolgozott petrezselyemzöldet érdemes mélyhűtőben tárolni, hogy télen is hozzájuthassunk. Sok háztartásban a nyár folyamán a levélzetet csomóba gyűjtik és kiszárítják, majd az összetört leveleket jól zárható üvegben tárolják.
Érdekesség
A petrezselyem név a latin petroselium szóból származik, mely a görögül petrosz, vagyis kő, illetve szikla, és szelion, azaz növény szavakból ered. A név visszavezethető arra a tényre is, hogy a növény vadon a Földközi-tenger környékén köves, kavicsos területeken nőtt.