Ismerjük meg a tökmagot!
Mint annyi más értékes haszonnövényt, a tököt is Amerika felfedezésének köszönhetjük: Közép-Amerika, Mexikó őslakói sok ezer éve ismerték és termesztették, de Európába, Ázsiába csak a felfedezések után hozták el a hódítók. A tökfélék családja igen gazdag értékes fajtákban. Ezúttal azt a fajtáját mutatjuk be, amelyet elsősorban a bő magtermése miatt termesztenek: a Cucurbita pepo L. ssp. Styrica nevű fajtát nemesítéssel alakították ki.
Az olajtöknek is nevezett mutáns különlegessége, hogy magjai héjatlanok, vagyis rajtuk a szélső sejtréteg nem fásodott el és nem vastagodott meg. Így a szenvedélyes tökmagozóknak nem kell fáradtságos munkával tisztítani, eltávolítani a maghéjat, sőt, a fogukat sem kell koptatni vele. Ebből sokkal könnyebb kinyerni a magban lévő értékes olajat is , innen kapta a nevét. A héjnélküli olajtök termesztését Európában körülbelül száz éve kezdték el, de Magyarországon csak 1970-es évektől terjedt el.
Miért jó a tökmag?
A tökféléknek általában a kabaktermését fogyasztjuk, de a magjuk is értékes csemege. Azonban ami a sütő- és főzőtöknél csak mellékes, az a héjatlan magvú olajtöknél a fő céllá válik: ezeknek a húsa ehető ugyan, sőt jó hatású tápanyagokban gazdag, de elsősorban a gazdag magtermése miatt termesztik.
A tökmag közvetlen emberi fogyasztásra is alkalmas, de olajat is préselnek ("ütnek") belőle, majd a visszamaradó "pogácsája" fehérjében dús takarmány. Hidegen sajtolt olaja gyógyszerek, kozmetikumok alapanyaga. A tökmag száz grammja 623 kalóriát tartalmaz. Magas a fehérje- (33,9/100 g) és a zsírtartalma is (50,5/100 g), esszenciális zsírsavakban gazdag. Alacsony viszont a szénhidrát- (3,6/100 g), annál jelentősebb az élelmirost-tartalma. Értékes összetevője a benne lévő nagy mennyiségű magnézium (592 mg/100 g) a kálium (809 mg/100 g), és az E-, F, B1- és B2-, D-vitamin, az Alpha, Béta tocopherol, valamint a szelén, cink és réz is.
Számos betegség megelőzésében jól használható: csökkenti a koleszterinszintet , ezzel enyhíti az érelmeszesedés (így a szív- és agyi katasztrófák) és a daganatok kockázatát. Vértisztító hatású, így köszvény ellen is hatásos . Férfiak számára különösen ajánlható, mert antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatóanyagai, köztük a Delta-7 fitoszterol védi őket a prosztatabetegségekkel, a daganattal, a gyulladással és a prosztata-megnagyobbodással szemben, valamint az sem közömbös, hogy a tökmag fogyasztása "fickósít" vagyis növeli a szexuális kedvet és a teljesítményt. Méregtelenítő, májregeneráló, hólyagerősítő hatású, sebgyógyulás-serkentőként, féregtelenítőként és székletkönnyítőként is ismert.
Hogyan fogyasszuk a tökmagot?
Nyersen, pirítva vagy (mértékletesen) sózva közvetlenül is fogyasztható, de a legkülönfélébb ételek kiegészítője lehet. Krémlevesekbe betétként, saláták, péksütemények, müzlik gazdagítására is használható. Természetgyógyászok prosztatapanaszok ellen tökmagkúrát ajánlanak: napi háromszor 5-10 szem alaposan elrágva, segít megelőzni a gyulladást és a vizeletpangást. A tökmagból főzött tea máj- és vesebetegség ellen is javallt.
A hidegen sajtolt, sötét színű tökmagolaj illatos, pikáns fűszere lehet a salátáknak.
Tippek-tanácsok tökmagimádóknak
Egyszerre nagyobb adag tökmag vagy olaj fogyasztása hasmenést okozhat, úgyhogy inkább rendszeresen, kevesebbet ajánlatos alkalmazni belőle. Horzsolt, vágott sebek gyógyulását meggyorsítja, ha tiszta tökmagolajjal kenik be.
Érdekességek a tökmagról
Tapasztalatok szerint azokon a területeken, ahol sok tökfélét, tökmagot fogyasztanak (pl. Erdélyben), kimutathatóan kevesebb a prosztatamegbetegedés.
A népi gyógyászatban a sütőtök magjának tulajdonítottak gyógyító hatást, hashajtóként, béltisztítóként, féregűzőként. A szarvasmarha házilagos gyógyítására is alkalmazták, amint azt Pálfalvi Pál csíkszentdomokosi gyűjtéséből tudhatjuk: az apróra tört, pirított tökmagot tejjel töltötték a beteg, nem kérődző állat szájába. Magyarországon a 30-as években és a II. világháború alatt már foglalkoztak olajtöktermesztéssel, olajnyerés céljából.