„Aggasztó felfedezést tettek egy svájci fogyasztói havilap szakemberei, akik 15 tüzetesen megvizsgált saláta közül 12-ben gumiabroncsokból származó vegyi anyagokat mutattak ki” – hívta fel a figyelmet az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer egyik közelmúltbeli Facebook-posztja. A megvizsgált, különböző típusú salátákat a nagyobb svájci forgalmazóktól szerezték be, a méréseket pedig egy környezetszennyezésre szakosodott bécsi laboratóriumban végeztették el.
Így kerül a gumiabroncs a tányérunkra
Az affidiajournal.com-on megjelent cikkre hivatkozva azt írták, az úttörő tanulmány bebizonyította, hogy a saláták és más növények képesek felszívni a gyökereiken keresztül az autógumik kopásából származó úgynevezett gumiport. A gumiabroncsokban található vegyszerek így végül a tányérunkra, illetve a szervezetünkbe kerülhetnek.
Az egyelőre nem ismert, hogy az ilyen mikroműanyagok fogyasztásának milyen hosszú távú egészségi hatásai lehetnek. Mindenesetre ijesztő, hogy a salátában talált vegyi anyagokat szinte kivétel nélkül károsnak minősítik, némelyikük pedig potenciálisan rákkeltő vagy meddővé tevő lehet.
Egy olasz saláta volt a legszennyezettebb
A legszennyezettebb saláta Olaszországból származott, a vegyszermaradványok koncentrációjának legmagasabb értékei 59 és 104 nanogramm/gramm között voltak. Emellett kilenc svájci, egy másik olaszországi és egy spanyol salátamintában is kimutatták a gumipor-maradványokat, de kisebb, 0,1-45,9 nanogramm/gramm mennyiségben. Mindössze három olyan minta volt, amelyben nem találtak ilyen vegyi anyagokat: az egyik szintén Olaszországból, a második Svájcból, a harmadik pedig Spanyolországból származott.
Az eredmények miatt a kutatók új szabályozás kidolgozását sürgetik. A legnagyobb kereskedelmi láncok ugyanis kijelentették, hogy jogszabályi előírás híján nem kifejezetten törekednek arra, hogy a forgalmas utaktól és az ipari telephelyektől távol termeljék salátáikat.