Mi is az a csíra? A növényi mag szárazon sokáig eláll, nedvesség hatására viszont a magban keményítő (gabonafélék) illetve zsír (olajos magvak, diófélék) formájában elraktározott energia fejlődésnek indul. A mag nedves közegben elkezdi előállítani a növekedés legintenzívebb szakaszához szükséges enzimeket, a talajból kivont ásványok segítségével. A csíraállapot addig tart, míg az új növényke saját zöld leveleivel képessé nem válik a fotoszintézisre.
A csíraállapotban rengeteg szerves ásványi anyag és enzim jön létre a kicsírázott magban, melyek az emberi szervezet számára is kimondottan hasznosak. Főleg akkor érdemes fogyasztani, mikor már nincsen, illetve még nincsen friss zöldségféle - tehát a mi éghajlatunkon a novembertől áprilisig terjedő időszakban.
Különböző csírafélék
Legismertebb gabonacsíránk a búzacsíra. Az üzletekben, zacskóban árult sárgás-drapp színű, száraz búzacsíra nem egyenértékű a csíráztatott búzával. A gabonafinomítás során keletkezett, magas zsír-és fehérjetartalmú zacskós csíra még a gabonaszemtől elkülönített kezdemény, míg a csíráztatott búza valóban élő étel. Édeskés az íze, egy régi népi ételünk, a cukor és méz nélkül készült csíramálé édessége is neki volt köszönhető. A búzacsíra reszelt almával, mákkal, esetleg kevés mézzel finom csemege.
A hüvelyes növények közül a mungóbab csíra és a lencsecsíra a legelterjedtebbek. Kicsírázott állapotban a friss, zsenge zöldborsóra emlékeztető ízük miatt kedveltek.
A legegészségesebb, legfinomabb csírákat azonban a következő növények adják: vöröshere, bíborhere, lucerna, napraforgó, retek , mustár. Utóbbi kettőnek csípős az íze, sőt, a mustáré kifejezetten erős, így abból nagyon kevés is elég különféle saláták ízesítésére. Érdekes, hogy egy maréknyi retekcsírának több a tápértéke, mint egy csomó reteknek!
Felhasználásuk
A csírákat, annak érdekében, hogy leginkább tudjuk hasznosítani értékes tápanyagaikat, mindig nyersen fogyasszuk! Milyen formában lehet őket felhasználni?
- Salátákba: kínai kellel, reszelt sárgarépával, zöldhagymával, kevés citromlével leöntve a retekmagcsíra fantasztikus vitaminbomba!
- Főétel (pl. főzelék, sült hal) tetejére szórhatjuk, de a nem forró levesbe is beletehetjük levesbetétnek. Ezzel az egyébként főtt ételt "vitalizáljuk", azaz ellátjuk értékes enzimekkel.
- Szendvicsekben: tönkölykenyér szeleteket megkenünk vajjal vagy bármilyen növényi pástétommal, és ezt vastagon megszórjuk csírával.
Figyelem! Aki egyszer rákap a csírák ízére, nagy valószínűséggel függővé válik. S mivel a konyhakész csírát megvenni a boltokban nem egy olcsó mulatság, jobban tesszük, ha megtanuljuk, hogyan csíráztathatunk otthon. A műveletet - mely egyáltalán nem ördöngösség - hamarosan bővebben ismertetjük.