Meglepően sok élelmiszer tartalmaz mérgező hidrogén-cianidot – hívta fel Facebook-követői figyelmét az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A német ÖkoTest cikkére hivatkozva azt írták, hogy talán kevesen tudják, de többféle élelmiszer is tartalmaz természetes módon kisebb-nagyobb mennyiségű hidrogén-cianidot, más néven kéksavat.
Miért van hidrogén-cianid az ételekben?
A növények azért termelnek kéksavat, mert ezzel védekeznek a kártevők ellen. Az emberi szervezetre azonban – különösen nagy mennyiségben – rendívül veszélyes lehet ez a mérgező anyag.
A hidrogén-cianid blokkolja a sejtlégzést, és mérgezési tüneteket, erős fejfájást, hányingert, légszomjat, szédülést, nagy dózisban pedig akár kómát vagy halált is okozhat” – figyelmeztettek a szakértők.
Ezekben az élelmiszerekben van a legtöbb hidrogén-cianid
A hidrogén-cianid legismertebb forrásai az alábbiak:
- keserűmandula,
- sárgabarackmag,
- tápióka,
- lenmag.
Az említett élelmiszerek esetében nagyon oda kell figyelni az elfogyasztott mennyiségre. A keserű sárgabarackmag gyermekeknek egyáltalán nem javasolt, de még a felnőtteknek sem ajánlott napi 2-3 szemnél többet enni belőle. A tápióka esetében áztatással, őrléssel vagy szárítással csökkenthető a mérgező anyag mennyisége.
A lenmagban ugyan a már említett élelmiszerekhez képest kevesebb hidrogén-cianid található, a kockázat minimalizálása érdekében azonban ezeket a magvakat is ajánlott felmelegíteni fogyasztás előtt. A hő hatására ugyanis elillan a mérgező anyag.