A koleszterin szteránvázas vegyület, egy zsírszerű anyag, melyet a szervezet részben a külvilágból vesz fel, részben maga állítja elő. Legnagyobb mennyiségben a máj termeli, de a test minden sejtje képes előállításra.
Legfontosabb feladatai
1. A sejtmembrán legfontosabb építőeleme: azaz nélküle nem léteznének sejtjeink. Nemcsak felépíti a membránt, de befolyásolja áteresztőképességét is.
2. A koleszterin az epesavak és szteroidhormonok (többek között a progeszteron és a tesztoszteron) előanyaga.
3. Elengedhetetlen kiindulási anyaga a D-vitamin képzésnek, napsugárzás hatására több lépésen keresztül képződik belőle vitamin.
4. Fontos szerepet tölt be a zsírban oldódó vitaminok, azaz a A-, D-, E-, K-vitaminok anyagcseréjében.
5. Részt vesz az idegrostok "szigetelésében".
A szükséges koleszterin közel 80%-át a szervezetünk képes megtermelni, 20%-át pedig táplálékkal vesszük fel. Ez azt jelenti, hogy naponta körülbelül 600-1000 mg koleszterin termelődik a májban, míg ételeinkkel átlagosan napi 300-600 mg koleszterint fogyasztunk el. Az ajánlott napi bevitelnek pedig ennél nem is szabadna többnek lennie: a tartósan magas koleszterinszint a vérplazmában ugyanis gondokat okozhat.
Koleszterin nélkül nincs élet
Fontos tudni, hogy koleszterint csak állati eredetű táplálékokban találjuk. A növényekben koleszterint nem, csak az ahhoz hasonló szerkezetű ún. növényi szterineket találjuk, melyek viszont csökkenthetik a koleszterinszintet.
A koleszterin szállítása
A koleszterin vérben való szállítását az ún. lipoproteinek végzik. Az LDL nevű lipoprotein szállítja a keletkező koleszterint a májtól a sejtekhez. Ha túl sok LDL-koleszterin található a vérben, azaz tartósan magas a vér koleszterinszintje, belőlük az erek falán lerakódások képződhetnek, melyek később szűkíthetik a vér útját. A megvastagodó, merevvé váló erek elzáródásával szívinfarktus léphet fel. Ezért nagyon fontos, mennyi koleszterint fogyasztunk. Ezért hívják az LDL-t "rossz koleszterinnek". A HDL-lipoproteineket nevezik "jó koleszterinnek". Ezek azok a lipoproteinek, melyek a sejtektől a májhoz szállítják vissza a koleszterint, azaz segítenek megóvni ereinket.
Mennyi a normális?
Az egészségügyi ajánlások szerint a legjobb az lenne, ha az emberek koleszterinszintje 5 mmol/liter alatt maradna, sajnos ez nem igaz a magyar lakosság nagy részére. A magas koleszterinszint pedig alattomos gyilkos: nem fáj, nem szenvedünk tőle. Csak akkor szembesülünk vele, amikor már majdnem késő. Ezért fontos, hogy tisztában legyünk saját koleszterinszintünkkel. Az eredménytől függően pedig akár megelőzésre, akár gyógyszeres koleszterinszint-csökkentésre van szükségünk, tegyük meg a szükséges lépéseket, hogy a koleszterin valóban a barátunk maradjon.