Rövid leírás
A hólyagpunkció során a hasfal felől egy vékony tűvel megszúrják a húgyhólyagot, majd katétert helyeznek bele, ezáltal vezetik el onnan a vizeletet. Erre szükség lehet diagnosztikus célból, illetve akkor, ha a húgycső teljesen elzáródik, így katétert csak a hasfal felől tudnak bevezetni, a vizelet csak azon keresztül tudják elvezetni. Ma ez, illetve a heveny prosztatagyulladás miatt kialakult vizeletelfolyási zavar a hólyagpunkció leggyakoribb oka.
Mikor alkalmazzák/Mikor van rá szükség?
Húgycsőpunkciót a leggyakrabban húgycsőelzáródásnál, vizeletelakadásnál végeznek, mert ilyenkor a vizeletet nem tudják húgycsőkatéter segítségével leengedni. Ilyenkor hólyagpunkcióra van szükség. A hólyagpunkció lehet tartós is: ha a vizeletelvezetést másképp nem tudják megoldani, a katéter ugyanúgy bent hagyható, mint a húgycsövön keresztül fölvezetett katéter. Akkor is szükség lehet hólyagpunkcióra, ha a prosztata annyira nagy, hogy elzárja a hátsó húgycsövet.
Diagnosztikus célból ma már csak elvétve végeznek hólyagpunkciót, igazából csak akkor, ha nem tudják eldönteni, honnan származik a fertőzött vizelet. Erre felnőtteknél leginkább nők esetén lehet szükség - de náluk is csak nagyon ritkán -, ilyen kétségek náluk merülhetnek föl. A vizsgálattal egyértelműsíthető, hogy a feltételezett fertőzés a hólyagból származik-e.
Hogyan kivitelezik a beavatkozást?
A beavatkozás előtt fertőtlenítik és érzéstelenítik a hasfal szeméremcsont fölötti felületét, majd egy hegyes vezetőhüvelyt, úgynevezett trokárt szúrnak a hólyagba ultrahangcélzással vagy anélkül, tapintás alapján. A trokáron keresztül egy 4-5 milliméteres katétert vezetnek a hólyagba. Utóbbit a hólyagban ballon rögzíti, kicsúszását az akadályozza meg. Van olyan katéter is, amelyet a bőrhöz öltésekkel kell rögzíteni, ott a kicsúszást ez akadályozza meg. A katéter végére mindkét esetben katéterzsák kerül, de az be is dugaszolható a hagyományos katéterhez hasonlóan. Ezt vizeletürítéskor ki lehet húzni, ezáltal a hólyagot le lehet engedni. Ha a hólyagkatéterre már nincs szükség, ki lehet venni a hasfalon keresztül a katéterballon leengedésével. Sebe hamar beforr.
Mennyi időt vesz igénybe?
A húgycsőpunkció elvégzése nem tart tovább 5 percnél.
Milyen szakorvos végzi?
Elsősorban urológusok végeznek hólyagpunkciót, de sürgősségi osztályokon kivitelezheti más szakorvos is.
Hogyan kell rá készülni?
Hólyagpunkcióra szinte mindig azonnal van szükség, így a beteg nem tud rá készülni.
Mire kell utána figyelni?
Nem szabad hólyagpunkció után fürdőzni és úszni, egyéb tevékenységet viszont végezhetnek a betegek. Vigyázni kell arra is, hogy a beteg ki ne rántsa véletlenül a katétert. Ez a megoldás férfiaknak kedvezőbb is lehet, mint egy húgycsőkatéter, mert viselése kevésbé kellemetlen, kevésbé fájdalmas.
Jár vele fájdalom?
A hólyagpunkció az érzéstelenítés miatt nem jár fájdalommal. Fájdalmat a későbbiekben is csak akkor okoz, ha valaki nem figyel a tisztaságra, így bőre és a környező szövetek begyulladnak.
Kinél nem végezhető
Akut esetben nincs kizáró oka a hólyagpunkciónak, ha szükség van rá, mindenkinél el kell végezni.
Milyen szövődményei lehetnek?
Szövődményként vérzések, fertőzések, gyulladások jelentkezhetnek.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Albert István andrológus, urológus, klinikai onkológus szakorvosnak.