
Mi az akut petyhüdt myelitis (AFM)?
Az akut petyhüdt myelitis (AFM) olyan idegrendszeri megbetegedés, amely ugyan nem gyakori, de komoly tüneteket okoz. A gerincvelő szürkeállományát érinti, így egy hirtelen fellépő izomgyengeséget, vagy bénulást okoz, különösen a végtagokban.
Tünetek
Az akut petyhüdt myelitis (AFM) előfordulása és okai
Leggyakrabban 2-12 éves korú gyermekeknél diagnosztizálták a betegséget, bár felnőtteknél is előfordulhat. Okai között számos különböző vírus, legfőképp az enterovírusok, de a herpesz-, és adenovírusok is szerepelnek. „Gyermekbénulás” jellegű megbetegedésnek tartják, de mivel nem polio vírusok okozzák, ezért ennek oka csak a tünetek hasonlósága.
Az akut petyhüdt myelitis (AFM) tünetei
- Rendkívül hirtelen kialakuló tünetek, melyeket láz, vagy feltehetően vírus okozta megbetegedés előz meg.
- Fájdalom a karok, lábak, a nyak és a hát bizonyos részein.
- Az izomtónus és a reflexek elvesztése.
- A beszédképesség gyengülése.
- A szemek nehezebben mozognak.
- Nyelési nehézség.
- Ritkán, de előfordul légzési nehézség.

Az akut petyhüdt myelitis (AFM) diagnózisa
Mivel az akut petyhüdt myelitis (AFM) számos más idegrendszeri megbetegedéshez hasonló tünetet okoz, ezért a diagnózis megállapításához megerősítő diagnosztikai vizsgálatok szükségesek.
- Neurológiai vizsgálat, a reflexek és a bénulásban érintett területek felmérésével.
- Gerincvelő- és agy-MRI-vizsgálat.
- Gerincvelő folyadék (liquor) laboratóriumi vizsgálata.
- Idegvezetési, elektroneurográfiás (ENG) vizsgálat, amely az idegek működését méri.
Kiemelten fontos, hogy a tünetek megjelenése után a lehető leghamarabb végezzék el a vizsgálatokat.
Az akut petyhüdt myelitis (AFM) kezelése
Jelenleg még nincs specifikus kezelés az akut petyhüdt myelitis (AFM) kezelésére. A fizikoterápia segíthet az izmok funkciójának helyreállításában. Bár erre nem áll rendelkezésre klinikai bizonyíték, de az intravénás immunoglobulinok az immunrendszer támogatásában, a kortikoszteroidok a gyulladás csökkentésében, míg a terápiás célból alkalmazott plazmaferezis a vérben található káros anyagok eltávolításában segíthetnek. Célzott AFM-kezelés kidolgozásán több kutató is munkálkodik, így nem kizárt, hogy a jövőben hatékonyabb módszereket is lehetséges majd alkalmazni.
Az akut petyhüdt myelitis (AFM) szövődményei
Az akut petyhüdt myelitis által okozott izomgyengeség hónapokig vagy évekig eltarthat. A betegek felépülésének esélyei nem haladják meg a 10 százalékot, de némi javulás – eltérő fokozatú eredménnyel – elérhető. Amennyiben légzőidegek is érintettek, a betegek sok esetben szorulnak lélegeztetőgépre.
Más mozgásszervi funkciók helyreállítása erősen függ a kiváltó vírus típusától, a szervezet alapállapotától és egyéni paraméterektől.
Az akut petyhüdt myelitis (AFM) megelőzése
Mivel a betegség valódi oka még nem bizonyított, ezért a megelőzésre jelenleg nem állnak rendelkezésre módszerek. Az általános javaslat szerint a higiéniai szabályok következetes betartása segítheti a vírusfertőzések elkerülését, így az AFM kialakulását is.