Betéttel jobban jár!

A lúdtalp civilizációs ártalom, Magyarországon a felnőttek nyolcvan százalékát érinti. Ha tudjuk, mit kezdhetünk a már kialakult betegséggel, azzal fájdalmas panaszoktól kímélhetjük meg magunkat.

Lábunk boltozatos szerkezetét hossz-, illetve harántboltozatra oszthatjuk. A hosszanti boltozatot alkotó ívek a sarokcsonttól az egyes lábközépcsontok végéig, a lábujjak tövéig húzódnak. Az ívek különböző magasságúak: a 2. ujjhoz vezető a legmagasabb, a kislábujjhoz vezető a legalacsonyabb. A harántboltozat az ujjak tövében az úgynevezett talpi párnának megfelelően húzódik, a 2. ujj magasságában a legmagasabb. Lúdtalpnak a boltozatok süllyedését nevezzük.

A lúdtalp a civilizációs ártalmak hatására kialakuló lábdeformitás. A rossz cipőviselet és a kemény talaj miatt a lábizomzat felnőtt korra elgyengül, fájdalmat okoz a talpon. Ha még ma is sokat járnánk mezítláb puha, egyenetlen talajon, lábizomzatunk jó kondícióban lenne, ám a cipőviselés elkényelmesítette a lábunkat.

A cipő is okozhatja

A lúdtalp nem mindig okoz panaszokat, ám egy szakember egyértelműen el tudja dönteni, hogy lúdtalpról van-e szó, vagy valamilyen speciális elváltozásról. Más ízületi, illetve mozgásszervi panaszok is javulhatnak (térd, csípő, derék), illetve meg is szűnhetnek lúdtalpbetét viselésével, ám ha a panaszok nem szűnnek meg, akkor további kivizsgálás javasolt.

Változó, hogy a lúdtalp kinek mikor okoz panaszokat. Ez függ az életmódtól, a munkahelytől, a testsúlytól, a cipőviselési szokásoktól. Utóbbinál sokszor nagyot hibázunk, ugyanis a lúdtalp kialakulását a magas sarkú, illetve szűk cipők viselése elősegíti. A vékony talpú cipők nem csökkentik azokat az ütődéseket, amelyek a kemény talaj miatt folyamatosan érik a talpunkat. Kerüljük a nagyon kemény talpú cipőt is, inkább hordjunk gumitalpút!

Az ideális cipő kényelmes, jól szellőző, természetes anyagokból készült, anyaga puha, de a lábat erősen tartja, megfelelő szélességű és hosszúságú, talprésze hajlékony, sarka puha, 1-4 centi vastagságú. A rossz cipőtől nemcsak lúdtalpunk lehet, de kifordulhat a bokánk és bütyök illetve kalapácsujj is kialakulhat.

Fájdalmas tünetek

A lúdtalp miatt akár az egész lábfej megduzzadhat. Fájdalmas lehet a bel- és külboka tájéka, a boltozatok, gyakran a térd és a derék illetve a lábszár elülső élének panaszai is csatlakozhatnak a tünetekhez. A térd deformitásai – az X illetve O láb – is fokozhatják a láb deformitását. Az úgynevezett "statikus ödéma" – főként lúdtalp esetében – csupán a boka mögött futó inak hüvelyének enyhe vizenyője, amely kifáradáskor vagy hosszabb járás után jelentkezik. Hosszabb távon a lúdtalp szövődményeként létrejöhetnek a túlterhelt felületeken bőrkeményedések, leggyakrabban a talpon.

Felnőtteknél gyakori a sarok talpi részén jelentkező fájdalom. A tüneteket a saroksarkantyú okozza, amely a hosszú talpi szalag elmeszesedése: a szalag először berepedezik, bevérzik, végül elmeszesedik. Az orvos a kezelés során a láb hosszboltozatát próbálja meg a betét segítségével visszaállítani. Amikor a sarok megemelkedik, csökken a ráeső terhelés: a fájdalom enyhül, és a saroksarkantyú elemelkedik a talajtól.

Könnyen diagnosztizálható

Az ortopéd szakorvos többféle vizsgálattal meg tudja állapítani, hogy valaki lúdtalpas-e. Az egyik ilyen, amikor a páciens szemben áll az orvossal, sarkát összetéve V-alakban szétnyitja a lábfejét. Ebben a pózban az orvos jól látja a belső hosszboltozat magasságát és a harántboltozatot is. Hátulról jól megfigyelhető a sarokállás: befele vagy kifele dől-e.

A másik módszer az, amikor négy lábon álló üvegtetejű zsámolyra áll rá a páciens, az orvos pedig a zsámoly alján lévő tükör segítségével megvizsgálhatja a talp állapotát.

A számítógépes talpnyomásvizsgálat alaposan feltérképezi a kérdéses részeket. A színes képről leolvasható, hogy a talp különböző területei között hogyan oszlik meg a terhelés.

Fájdalomcsillapító betét

A lúdtalpbetét feladata a hossz- és harántboltozat helyreállítása. Ma a leggyakoribb a félkész, alakítható betét, de készülhet egyedi méretben is. A hosszboltozatot mindegyik ívnek megfelelően, a belső talpéltől kiindulva a külső talp éléig alá kell támasztania. Lencse alakú kiemelkedésével megemeli a harántboltozatot a középső lábközépcsontok mögött.

Ha sikerül megtalálni az ideális betétet és a megfelelő cipőt, a páciens teljesen tünetmentessé tehető. A szakorvos mindig a beteg testsúlyához és mindennapi tevékenységéhez igazítja a betétet. A keményebb betét nyomja a hosszboltozatot valamint a kettes és a hármas lábujj tövénél kicsit lejjebb fekvő területet, amit a betegek nehezen viselnek. Két-három hétre is szüksége lehet, míg megszokják a betétet, de vannak olyanok is, akiknek már az első perctől fogva kényelmes a viselete. Általában három hét után érzi a páciens, hogy jó-e neki a betét.

A modern betétek már állíthatók, pillanatok alatt egyénre szabhatók. A puhább betétek cseréje évenként javasolt, a keményeké 2-3 évente.

Alternatív terápiák

Gyógytornával kezelhetjük a különböző mozgásszervi megbetegedéseket, és jelentős javulást érhetünk el reumatológiai, ortopédiai, traumatológiai, neurológiai és belgyógyászati kórképeknél is. A lúdtalp miatti fájdalom számtalan, könnyen elvégezhető gyakorlattal enyhíthető, ezeket gyógytornász utasításait követve lehet elsajátítani.

Gyógymasszázs során a nagy igénybevételnek kitett izomcsoportokat a gyógymasszőr lazítja, az esetlegesen kialakult görcsöket oldja. A kezelés folyamán a lazító fogásokon van a hangsúly. Az ellazult izomcsoportok tónusának fokozása érdekében főleg a feszesítő fogásokat alkalmazza. Az izmokat a lábszáron lazítja, míg a talpon feszíti a reflexzónák ingerlése nélkül.

Lágylézeres kezeléssel csökkenthető, illetve megszüntethető a fájdalom az ízületekben, izmokban. Javítja a vérkeringést, ellazítja a kóros ín- és izomfeszüléseket. Akut fájdalmak esetén már 5-6 kezeléssel is szép eredmény érhető el, a krónikus fájdalmaknál 14 vagy annál több alkalom szükséges.

A jóga különleges légzéstechnikáinak köszönhetően izmainkat teljesen el tudjuk lazítani, a stresszt és a görcsöket megszüntethetjük. Mivel a lúdtalpasok lábfejében az izmok szinte pattanásig feszülnek, számukra minden izomlazító terápia nagy segítség.

A reflexológia hívei azt vallják, hogy a teljes emberi test tükröződik a talpon. A reflexpontokra gyakorolt nyomás felszabadítja a testben függőlegesen végigfutó életenergiát. A test bármely részében fellépő fájdalom, betegség megszüntethető a talp megfelelő zónájában található reflexpontok masszírozásával. A módszer hatásos a lúdtalp gyógyításában is.

Spirálgimnasztikával visszanyerhetjük lábunk eredeti stabilitását és formáját. A speciális tornával még a csontozatot is befolyásolhatjuk, hiszen a csont is élő szövet, tehát alakítható. A spirálgimnasztikát különböző nemzetiségű orvosok és gyógytornászok 15 éves munka során fejlesztették ki. Az alapötlet dr. Christian Larsen svájci orvostól származik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +2 °C

Az ország északkeleti, keleti felén-harmadán erősen felhős vagy borult lesz az ég. Másutt a fátyolfelhők mellett több órára kisüt a nap, majd délutántól már a Dunántúlon is erőteljes felhősödés várható. Az északkeleti, keleti harmadban többfelé, nyugatabbra néhol fordulhat elő eső, zápor, utóbbi helyen csak a nap második felében. Az északnyugatira forduló szél sokfelé megerősödik, de az Észak-Dunántúlon és a főváros tágabb környezetében viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 14 és 23 fok között várható, de az északkeleti negyedben ennél több fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő este 5, 17 fok valószínű. Napközben kettős fronthatás dominál majd, ami sokaknál válthat ki kellemetlen üneteket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra