Szinte mindegy, hogy autón, buszon, hajón vagy repülőn, egyszer csak felfordul a gyomra, elkezd izzadni, ásítozik és elsápad... Ismerős helyzet? Ezek az utazási betegség jellegzetes tünetei.
A mozgásbetegséggel (kinetózis) összefüggésben álló émelygésért minden esetben a belső fülben található félköríves járatok abnormális ingerülete felelős, amit a járművek mozgása vált ki. Utazás közben a cél tehát az, hogy a mozgás ellenére az agy egymásnak minél kevésbé ellentmondó jeleket kapjon. Ennek érdekében tekintetét szögezze messze előre, például a horizontra, ne fókuszáljon közeli tárgyakra, a fejét ne mozgassa.
Akik már az utazás gondolatától is szoronganak, esetleg a balesetektől való félelem rántja görcsbe a gyomrukat, azoknál a stresszoldás is fontos.
Úton, sínen
Autóban és buszban általában a gyorsítás és a lassítás, a kanyargós hegyi út, illetve a kipufogógáz felelős a kellemetlen panaszokért. Sokat segít, ha előre ül, az utazási betegség ugyanis jobbára csak a hátrébb ülő utasoknál jelentkezik. Vonaton megoldás lehet, ha menetiránnyal szemben helyezkedik el.
Levegőben
Repülőgépen különösen fontos a hely, hiszen menet közben nincs kiszállás, ha elkapja a rosszullét. A szárnynál levő ablakok mellett kevésbé érezni az imbolygást (és ott lehet legkevésbé érzékelni a magasságot is). Ha a repülés gondolata is riasztó, ha szorong, fél, a feszültségoldásról is gondoskodni kell. Jól jöhet a friss levegő: használja az ülés felett lévő levegőbefújót! Segít az émelygés elleni tabletta, szükség esetén az utaskísérőktől is lehet ilyet kérni.
Vízen
Legcélszerűbb valahol középen helyet keresni, így a lehető legkevesebb mozgásnak lesz kitéve. Talán félelmetesnek tűnik a legnagyobb ringatózás közben kimennni a fedélzetre, de a friss levegő józanító hatása miatt érdemes próbát tenni. Kerülje a dohányosoknak elkülönített utasteret! Talán furcsán hangzik, de a meleg ruházat is segíthet a tengeribetegség megelőzésében.
Étkezés, gyógyszerek
Teli hassal útnak indulni utazási betegség szempontjából vétek. Mielőtt bármilyen járművel felkerekedne, tanácsos könnyű ételeket fogyasztani, és messzi elkerülni a nehezen emészthető zsíros, olajos, fűszeres, nehéz fogásokat. Alkoholt se fogyasszon!
Megnyugtatja a gyomrot egy kis gyömbér: rágcsálhatja frissen, fogyaszthatja tinktúra, tea, kapszula formájában. Hatékony segítség a magnézium is, közismert gyomornyugtató, akárcsak a B6-vitamin, melyet hányinger ellen vethet be sikerrel, még jóval az utazás előtt. Az idegességet kezelheti természetes eredetű készítményekkel és étrend-kiegészítőkkel, illetve kipróbálhatja a kifejezetten utazási rosszullét esetén javallott homeopátiás készítményeket is, amelyek az utazási betegség összes tünetét kíméletesen enyhítik. Minden esetben kérje ki a patikus vagy az orvos tanácsát!
Meditálás, akupresszúra
Gondolatait igyekezzen elterelni az utazásról, csukja be a szemét, és finoman masszírozza meg halántékát, orrnyergét, a külső-belső szemzugokat, a külső fül előtti és mögötti területet és homlokát. Segíthet, ha a szemét összedörzsölt, felmelegített tenyerekkel energetizálja, és rövid időre eltakarja.
Bizonyos akupresszúrás pontok nyomására a hányinger csillapodik. Használhat kifejezetten erre célra gyártott csuklópántokat, amelyek a kellő pontra gyakorolnak nyomást. Felfelé fordított alkarjának belső oldalán az orsó- és a singcsont között, a csuklótól három ujjnyira levő pont három-ötszöri ismételt nyomása is segíthet.