Papp Eszter és Komócsin Laura coachok kifejlesztettek egy hat lépésből álló programot, amely segít a tudatos változásban. A DIADAL minden betűje egy-egy lépcsőfok, ezeken végiglépdelve elérhetünk a célunkig.
D, mint diagnózis
Mielőtt életünk bármely területén változtatni szeretnénk, gondoljuk át, mi is a probléma valójában. Alaposan térképezzük fel az adott életterületet. Erre jó eszköz lehet a naplózás. Egy egész napon keresztül, félórás, egyórás időközökre lebontva írjuk le az adott problémával kapcsolatos érzéseinket, gondolatainkat. A végén rájövünk, mi akadályoz bennünket a megújulásban. Szintén jól jöhet ilyenkor a kreatív írás: 10-15 percen keresztül folyamatosan írjuk le mindazt, ami eszünkbe jut a problémánkkal kapcsolatban. Akár levelet is írhatunk magunknak, egy közeli barátunk vagy családtagunk nevében, amelyben megfogalmazzuk, mi hogy látjuk a helyzetet. A kreatív, gondolkodás nélküli írás nagyon intuitív, sokat segít abban, hogy rájöjjünk a problémáink igazi okaira. Aki vizuális típus, az készítse el mostani életének a címerét – szimbolizálva a jelenlegi helyzetét –, majd egy másik címert, amely az elérni kívánt állapotot jelképezi.
I, mint iránykijelölés
Miután megfogalmaztuk, min szeretnénk változtatni, gondoljuk ki, hogyan fogjuk elérni a célunkat. Itt megint csak jól jöhet a kreatív írás: vessük papírra, hogyan képzeljük el magunkat egy év múlva. Azt is fogalmazzuk meg, visszatekintve mi mindenre volt szükség a célunk eléréséhez. Milyen lépéseket tettünk a változás érdekében? Mindez segít kijelölni a változás irányát.
A, mint alternatívák
Ha megvan a pontos diagnózis és a megújulás iránya, gyűjtsünk alternatívákat a megvalósításhoz. Fontos, hogy ne ragaszkodjunk az önkorlátozó hiedelmeinkhez. Induljunk ki abból, hogy mi lenne, ha semmi sem lenne akadály, amit korábban annak gondoltunk. Inspiráló lehet, ha több példaképünk – egykori tanárunk, munkatársunk, főnökünk, szüleink, barátaink – bőrébe képzeljük magunkat, és leírjuk, ők mit tennének a helyünkben.
D, mint döntés
A megújulás alternatíváinak összegyűjtése után válasszuk ki azt, amelyik a legszimpatikusabb számunkra, ami a leginkább segít a célunk elérésében. Listázzuk minden egyes alternatíva előnyeit és hátrányait. Például fogyókúra esetén lehet, hogy nagyon hatékony a húsmentes diéta, de ha húsimádók vagyunk, nem fogjuk tudni betartani. Készítsünk olyan akciótervet, amit mindvégig követni tudunk. Írjuk össze a változáshoz vezető út minden egyes lépését.
A, mint alkalmazás
Ez a legfontosabb szakasz. Alapos előkészítő munkánk után nincs más hátra, mint hogy életbe léptessük az eltervezett változási folyamatokat. Sokat segíthet a fokozatosság. Mindennap növeljük egy kicsivel a feladatainkat, és ha nem sikerült, büntessük meg magunkat. Persze nem az önostorozás a cél, csupán az, hogy legyen következménye a lustaságunknak. Például ha a párkapcsolatunk megújítása a cél, de aznap hozzá sem szóltunk a párunkhoz, akkor másnapra találjunk ki eggyel több közös programot.
L, mint lezárás
Ha sikerült elérnünk a célunkat – vagy akár csak egy részeredményt –, nézzünk vissza, és gondoljuk át a tanulságokat: mi segített, mi hátráltatott, mit tegyünk legközelebb másként? Ne felejtsük el megünnepelni a sikereket! Ez rengeteg erőt ad a további változásokhoz.
Az írás megjelent a Nők Lapja Egészség december-januári számában.