Szemünk fénye

Az időskori makuladegeneráció az időskori vakság első számú oka Magyarországon. A betegség a sárgafoltot (makulát) támadja meg, és fokozatosan rontja az éleslátást. Magyarországon minden hetedik 50 év feletti embernél kialakult már a kór.

Mi is ez a furcsa nevű betegség?

E visszafordíthatatlan szembetegségről hazánkban nagyon kevesen hallottak, és az érintettek közül sokan csak túl későn fordulnak orvoshoz. Az időskori makuladegeneráció a retina központi részének a makulának (sárgafolt) az elfajulását okozza. A sárgafolt az éleslátás helye, ami szükséges például az olvasáshoz és az autóvezetéshez. A betegség előrehaladtával végül teljesen megszűnik a központi látómező. Az AMD első észlelhető tünete, hogy homályos rész jelenik meg a látómező közepén és torzul a látás.

A betegség változatai

"Nagyon furcsa dolog, mikor nézem a focimeccseket a TV-ben, és azt veszem észre, hogy egyszer csak eltűnik a labda, majd a képernyő szélén ismét megjelenik. Nehéz ezzel együtt élni."

MakuladegenerációA makuladegenerációnak létezik száraz (non-neovaszkuláris) és nedves (neovaszkuláris) formája. A száraz forma az elterjedtebb, az AMD-s betegek 85-90 százalékánál lép fel száraz makuladegeneráció. A száraz AMD kialakulásának oka lehet a sárgafolt szövetének elöregedése és elvékonyodása, vagy pigment lerakódás a sárgafolton, vagy a két folyamat együttes megjelenése. Ezektől a hatásoktól a retinán megváltoznak egyes idegsejtek, így a szem már nem képes az éleslátásra, az apró részletek megjelenítésére. A nedves változat sokkal gyorsabb lezajlású és komolyabb látáskárosodást okoz. A nedves AMD esetében a retina alatt új, elfajult vérerek képződnek (ezt nevezik neovaszkularizációnak), amelyekből vér és egyéb folyadék szivárog. Ettől a szivárgástól elhalnak a retina sejtjei, és holtterek alakulnak ki a látómezőben. A száraz típusú makuladegeneráció idővel átalakulhat a nedves lefolyású makuladegenerációvá, ezért is fontos a betegségben szenvedőknek a rendszeres szemészeti vizsgálat.

Mikor az egyenes vonalak elgörbülnek

A beteg először azt veszi észre, hogy az egyenes vonalak (például a függöny csíkjai) elgörbülnek, a betűk összefolynak. Később egy homályos folt jelenik meg a látómező közepén, amely folyamatosan terjed és egyre nagyobb területet takar ki. A folt végül olyannyira kiszélesedik, hogy a beteg elveszíti éles, központi látását és mindössze a látómező szélén lát árnyakat és fényeket. A makuladegeneráció megakadályozza a betegeket mindennapi teendőik elvégzésben, a látását vesztett személy nem tud olvasni, közlekedni és nem látja ismerősei arcát. Az is előfordul, hogy amennyiben csak az egyik szemet támadta meg az AMD, akkor ezek a kezdeti tünetek nem jelentkeznek. Az AMD nedves formájában először az egyenes vonalak tűnnek görbének vagy hullámosnak. A betegek egyre nehezebben tudnak olvasni, és olyan tevékenységet végezni, amely éleslátást igényel.

Ha a sárgafolt meggyengül

Az időskori makuladegeneráció oka, hogy a kor előrehaladtával és a nem megfelelő tápanyag bevitel miatt a sárgafolt védelmi mechanizmusa meggyengül, és az ártalmas szabadgyökök hegeket okoznak a sárgafolton, így nő a homályos folt a látómezőben és csökken az éleslátás. A sárgafoltban fellépő mikrotápanyag-hiányon kívül számos rizikófaktor játszhat még szerepet a makuladegeneráció kialakulásában azáltal, hogy káros hatással van a szem védelmi rendszerére. A legfontosabb veszélyek között kell megemlíteni a dohányzást, a luteinben és zeaxantinban szegény étrendet, az elhízást, az erős napfényt, a családi hajlamot, a magas vérnyomást, a világos szemszínt és a nemet. A nőknél ugyanis nagyobb eséllyel alakul ki a betegség, mint a férfiaknál.

Az Amsler rács segíthet a szűrésben

Az időskori makuladegeneráció (AMD) a retina központi részét támadja meg és a beteg fokozatosan elveszíti központi éleslátását. A látómező központi részén jelentkező homályos folt vagy eltorzult kép, elgörbülő vonalak a makula degeneráció első tünetei lehetnek. Az Amsler rács segítségével elvégezhet egy gyors tesztet, hogy megtudja Önt is érinti-e az AMD. Az Amsler rács használata: világos helyen tartsa fel magától 30-40 cm-re a rácsot, és viseljen szemüveget, amennyiben szemüveges. Takarja le az egyik szemét, a másikkal pedig nézzen a központi pontra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Figyelje meg, hogy lát-e rendhagyó formákat, hullámokat, görbe vonalakat, hiányzó négyzeteket. Ismételje meg a másik szemével is. A teszt közben a négyzet rács mind a négy sarkát látnia kell. Amennyiben a rácsszerkezetet nem látja egységesnek, görbe vonalak jelentkeznek vagy hiányoznak egyes részek, forduljon szemész szakorvoshoz. A rács normálistól való bármilyen eltérése kialakuló AMD-re utalhat. Vegye figyelembe, hogy az Amsler rács már csak az előrehaladott makula degenerációt tudja kimutatni! Így ha nem is látott elváltozást az Amsler rácsban, akkor is keressen föl szemész szakorvost, ha Ön 50 év fölötti és érvényes önre a rizikófaktorok bármelyike (dohányzás, túlsúly, szegényes étrend, túlzott napfényen való tartózkodás).

Mi lehet a gyógyír?

Több gyógyító eljárás létezik, de nincs egyetlen jól bevált módszer, amivel a betegség végleg meggyógyítható. Ennek egyik fő oka az, hogy még nem pontosan ismertek azok a tényezők, amelyek a sejtpusztulást, illetve azok a faktorok, amelyek a kóros erek növekedését elindítják. Invazív terápiák között a szem belsejébe juttatott injekció, a lézeres eljárások és a műtétek jöhetnek szóba. Az injekciós beavatkozás során egy speciális, szteroid tartalmú gyógyszert juttatnak a szem üvegtestének terébe, az injekciót kúraszerűen adják. Ez bizonyos esetekben lassíthatja a folyamatot, illetve javulás is elérhető. A lézeres eljárás az úgynevezett nedves típusú elváltozásoknál jöhet szóba a betegségben aktív területek - azaz, ahol a folyamat előrehalad - lézerkezelése, a beteg terület növekedésének megakadályozására. A lézerkezelés célja a fentebb említett kóros érnövekedés elpusztítása. Erre az eljárásra azonban a szemeknek csak néhány százaléka alkalmas.

A betegek látásának javítása érdekében a retinasebészek mindig is próbálkoztak különböző műtéti megoldásokkal, igazán maradandó eredményt adó eljárás mindeddig nem született, időleges javulás azonban elérhető volt. Nagy segítség a látásromlás megelőzésében az egészséges táplálkozás, sok káposzta, spenót, brokkoli, borsó, kelbimbó, kukorica és hasonló zöldségfélék fogyasztása. Az ehhez hasonló, kiegyensúlyozott táplálkozás luteinben és zeaxantinban gazdag, amely erősíti a makulapigmentet, és óvja a szem természetes védelmi mechanizmusát.

Szomorú adatok

A világon összesen 161 millió embert érint az időskori makuladegeneráció (AMD). Közülük 124 millió embernek a betegség következtében csökkent a látása, 37 millió embernél pedig vakságot okozott a makuladegeneráció. Magyarországon minden hetedik, 50 év feletti ember látása károsult a makula degeneráció miatt. Sokan már csak előrehaladott stádiumban fordulnak szemészorvoshoz, pedig az elvesztett látást visszaállítani már nem lehet.

Az AMD következtében elvesztett látást visszaállítani már nem lehet, éppen ezért nagyon fontos a megelőzés. Szemünk épségének megőrzéséért a következő lépéseket tehetjük: Járjunk rendszeresen szemész szakorvoshoz szemvizsgálatra! Biztosítsuk megfelelő mennyiségben a szemünk védelme szempontjából fontos tápanyagokat, mint például a cinket, a C és E vitamint, a luteint és zeaxantint! Ezeket zöldségek fogyasztásával vagy szükség esetén táplálék-kiegészítőkkel juttathatjuk szervezetünkbe. Mellőzzük a dohányzást! Dr. Daróczi János szemész szakorvos tanácsa szerint idős korban különösen ajánlott rendszeres szemellenőrzésre járni, hogy a szakemberek mielőbb felismerjék a betegséget. Aki a száraz típusú makula degenerációban szenved, de panaszmentes, annak félévente érdemes kontrollra jelentkeznie. Akinél viszont a betegség nedves típusát regisztrálták, annak 2-3 havonta vagy akár gyakrabban is fel kellene keresnie kezelőorvosát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra