Fejmasszázs
Gyökerei Indiából erednek. Előnye, hogy nem igényel semmilyen előkészületet és nem tart tovább fél óránál. Az elnevezés nem takarja mindazt, amiről szó van, mivel nem csak a fejet érinti, hanem az arcot, nyakat, vállat, hátat is. Hatására az izomzat ellazul, csökken az izomfeszülés, gyorsul a vérkeringés és a salakanyagok kiválasztása is fokozódik a nyirokkeringés gyorsulása által. Fiatalító eljárásnak is nevezhető, mivel azáltal, hogy a vérkeringés és ezzel együtt a szövetek oxigénellátása javul, a fej, az arcbőr, a haj tápláltsága is nő. Emellett hatására endorfin szabadul fel az agyban, amely boldogságérzetet vált ki.
Indiában többezer éves hagyománya van a masszázsnak. Az ajurvéda (indiai gyógyítás) azt vallja, hogy a masszázs egy fontos eleme annak, hogy a szervezet összerendezetten működjön, regenerálódni tudjon. Talán ennek köszönhető, hogy a gyermekeket anyjuk 3-4 éves kor után minden nap olajos fejmasszázsban részesíti. Általában az apróságok nem díjazzák mindezt annyira, csak felnőtt korban adnak hálát szüleiknek a módszer megtanulásáért. Az alábbiakban összefoglaljuk legfontosabb hatásait:
- stresszoldás,
- energiaszint növelés,
- mélyebb, lassabb légzés,
- pihentetőbb alvás,
- erősebb immunrendszer,
- feszültségből eredő fejfájás, szemfájás, orrdugulás csillapodás,
- nyak- és vállízületek mozgékonyságának növelése,
- arc, nyak, váll, hát merevségének csökkenése,
- haj erősödésének növelése.
Thai masszázs
Képzett thai-masszőrök által végzett különleges masszázsforma, amely általában 50 perc időtartamú.
Relaxációs masszázs
A vérkeringést és a szövetek oxigenizációját fokozó, izomlazító, idegrendszert nyugtató masszázsforma, amely képzett szakemberek segítségével történik. Átlagos időtartama 30perc.
Frissítő aroma-masszázs
Illóolaj-keverék alkalmazásával történik, amely a svédmasszázs elemei segítségével fokozza a nyirokkeringést és véráramlást. Aromaként mogyoróolajat és borsmentát, vagy citromolajat és rozmaringot használnak. Időtartama 20 perc.
Relaxáló aroma masszázs
Hosszú, simító mozdulatokkal végzett nyugtató-lazító masszázs, amelyhez illóolaj keveréket használnak. Ennek összetétele: mogyoróolaj, narancsvirág olaj, levendula, mandarin. A kezelés időtartama 20 perc.
Forró guriga, lazító hátmasszázs
Két, forró vízzel átitatott, hengerré összetekert törölközővel történik. A guriga folyamatosan vezet a nyakon, vállakon, háton át a keresztcsontig.
Szárazkefe masszázs
Simogató masszázs, amely félkemény sörtéjű kefével történik speciális technikával. Segítségével a vérkeringés gyorsul és a bőr legfelső, elhalt hámrétegét eltávolítják. Így a bőr simává, ápolttá válik. Mivel élénkíti az anyagcserét, ezért jól kombinálható méregtelenítő kúrákkal és a cellulitis kezelésében is.
Anticellulitis masszázs
A bőr alatti kötőszövet zsugorodásának eredményeként alakul ki az ún. narancsbőr tünet, vagy latin nevén cellulitis. Jóllehet a cellulitis nem szűntethető meg végleg, de számos kezelési módszerrel a bőr állapotán, feszességén masszázzsal sokat lehet javítani. Az anticellulitis masszázs erőteljes, morzsoló mozdulatokkal történik, 20 percen keresztül. Nem javasolt hatvan éves kor felett és visszeres láb esetén.
Tibeti mézes masszázs
A tibeti szerzetesek által kifejlesztett masszázstípus, amely rendkívül jó relaxáló, izomlazító hatást fejt ki. A kezelés 15 percig tart, amelyhez mézet alkalmaznak, így számos vitamin és ásványi anyag táplálja a bőrt.
Magyar borkrémmasszázs
Hamisítatlanul magyar találmány, amely a magyar borfajtákból előállított krémmel történik. A masszázs időtartama 20 perc.
Hidromasszázs
35-37 fokos vízben történő relaxáló hatású terápia, amelynek során a testet lágy vízsugár masszírozza 20 percen át.
Víz alatti sugármasszázs
35-37 fokos vízben történő kezelés, amelynek során a masszőr erős vízsugárral masszírozza a testet 20 percen át. A kezelés egy speciális kádban, tangentorban történik. Jól alkalmazható mialgiák (izomcsomók) megszüntetésére, sérülések, vagy műtétek után az izomzat nyújtására, lazítására, az ízületek mozgékonyságának helyreállítására. Tilos alkalmazása a következő kórállapotokban: manifeszt szívelégtelenség, súlyos magasvérnyomás, visszér, trombózisveszély esetén.
Gyakorlati tanácsok a masszázsterápiát illetően
- Győződjünk meg az esetleges kontraindikációkról. Visszér, magas vérnyomás, tumoros betegség, trombózis fennállta vagy gyanúja esetén semmilyen körülmények között nem végezhető masszázs!
- Hetente minimum kétszer, maximum három-négy alkalommal részesüljünk masszázsban az eredményesség érdekében.
- A részmasszírozás ne tartson 12 percnél rövidebb ideig.
- A teljes testmasszázs minimum 20 percig tartson.
- Izomsérülések, szalagbántalmak esetén a klasszikus masszázs alkalmazható.
- Nyirok-ödéma esetén a manuális nyirokmasszázs a leghatékonyabb.
- Krónikus székrekedés esetén érdemes kolonterápiában részesülni.
- A belső szervek működészavarai esetén a kötőszöveti masszázst válasszuk.
- Egy masszázs-sorozat általában 6-12 alkalomból áll, azonban létezhetnek ettől eltérő esetek.
- A masszázs-kúra után 4-6 hét szünetet (ingermentes pihenőfázist) kell tartani.
- Nagyon fontos a beteg, az orvos és a gyógytornász együttműködése.