A D-vitamin elsődleges forrása a bőrt érő napsugárzás, annak is az UV-B spektruma. Nyári napsütésben általában már fél óra elegendő lenne ahhoz, hogy a szervezetünk egészséges működéséhez kellő D-vitamint előállítsuk. Ez nagyon egyszerűen hangzik, viszont figyelembe kell vennünk, hogy a túl sok UV-B sugárzás hatására a previtaminból inaktív anyagok képződnek, és a bőr növekvő pigment tartalma gátolja a D3-vitamin-képzést, ahogyan a káros napsugarak ellen használt magas faktorszámú fényvédő krém használata is. A reggeli és délutáni napsugárzás pedig már nem elegendő ahhoz, hogy bőrünket D-vitamin termelésre ösztönözze.
A D-vitamin hiány mértéke változó, enyhétől a már-már életet veszélyeztető mértékig terjed - lehet, hogy meglepően hangzik de a D-vitamin hiány az egyik legnagyobb egészségügyi kockázat. Nem csak a csontok egészséges fejlődéséhez az immunrendszer megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen, de számos kutatás folyik az idegrendszerre, a szív- és érrendszerre valamint az anyagcserére gyakorolt pozitív hatásának igazolására. Az életkor előrehaladtával szervezetünk egyre kevesebb D-vitamin előállítására képes, így idősebb korban még nagyobb hangsúlyt kell fektetni ennek pótlására.
Néhány ételünk (hal, vargányagomba, kakaó, vaj, tej, tojássárgája, máj) is tartalmaz D-vitamint, ám ezekből nehéz lenne annyit fogyasztani, hogy a szükséges védelmet elérjük (az átlagos magyarországi étrend csak napi 80 NE-et biztosít), ezért a szakemberek hangsúlyozzák, hogy a D-vitamin-ellátottság alapvetően nem étrendi kérdés. Helyette inkább szájon át bevehető, pontosan meghatározható mennyiségű D3-vitamint tartalmazó készítmények (tabletta, olaj, tápszer) rendszeres használatát javasolják.
Ma már lehetőségünk van D-vitamin szintünket laboratóriumban is megméretni. Igen komoly hiányról 25 nmol/l alatti vérérték esetén beszélünk. Az egészséges D-vitamin vérszint 75 nmol/l körül mozog. A D-vitamin-hiány megelőzéséhez nem kell megvárnunk, hogy jelentkezzenek a hiánytünetek. Az orvosok javasolják a pótlást , legalább az őszi, téli, kora tavaszi hónapokban. Fokozott kockázatnak kitettek egész évben szedhetik a vitamint, a túlsúllyal küzdőknek pedig az alapmennyiség dupláját ajánlják.