Panaszai vannak? Nézze meg, milyen gyógynövény segíthet

Összeszedtünk néhány gyakori tünetet, betegséget, amelyek kezelésében a gyógynövények is hatékonyak lehetnek. Nézze meg, mikor érdemes a természetes gyógymódhoz fordulni, és hogy mi a jó az adott panaszra.

Nem kell feltétlenül minden panaszra azonnal gyógyszert szedni, főleg, ha tisztában vagyunk vele, hogy például egy kínzó fejfájást milyen gyógynövényből készült teával orvosolhatunk. De számos más bajra is van természetes gyógymód. Nem árt tudni, hogy a gyógynövények többsége nem csak egyféle panasz enyhítésére alkalmazható, míg több gyógynövény együttese felerősítheti az adott hatást. Leginkább tea (forrázat) formájában, ételekbe keverve, frissen préselve, kapszulába zárva hasznosíthatjuk, ám arra figyelni kell, hogy a legtöbb gyógynövény alkalmazása körültekintést igényel. Érdemes tájékozódni a növény hatásait illetően és akár fitoterapeuta, illetve szakorvos tanácsát is kikérni.

A gyógynövények gyógyító ereje. (Fotó: Europress)

A most szezonját élő náthára több gyógynövény is jó választás lehet, így például a kamilla , kámfor, lándzsás útifű, zsálya, körömvirág, orvosi ziliz, vadszeder, tyúkhúr, aranyvessző, bíbor kasvirág. A megfázás egyik kellemetlen tünetének, a köhögés enyhítésére jól bevált növény a kakukkfű, ökörfarkkóró, édeskömény, majoránna, medveszőlő, zsálya, acsalapu, ánizs. Láznál a hársfa, a fűzfakéreg, a bodza jöhet szóba.

Fejfájásra az eddig tapasztalatok szerint a borsmenta, macskamenta, levendula, fűzfakéreg, gyömbér, ginkgo, libapimpó, acsalapu, bazsalikom és citromfű bizonyult hatásosnak. Magas vérnyomásra fagyöngy, fokhagyma, citrom, narancs, galagonya, ginkgo és lótusz ajánlott. Az aranyér kellemetlen tüneteinek enyhítésére az akácvirágot, a vérontófűvet vagy a csodamogyorót válasszuk.

Hasmenésnél jól jöhet a tölgyfahéj, indiai bolhafű, vérontófű, fokhagyma, libapimpó, medveszőlő, és a gólyaorr. Míg a székrekedésen a tamarind, a szenna és lenmag segíthet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A gyógynövények között panaszok szerint keresgélhet. Az ízületi fájdalmakon a zab, mezei zsurló, angyalgyökér, árnika, csalán, fagyöngy, fehér fűz és gyermekláncfű segíthet.

A máj- és epepanaszokra megoldás lehet a retek, articsóka, füstike, sárga tárnics, benedekfű, bojtorján, illetve a gyermekláncfű. Gyomor-bélfekély esetén a kamilla és gyömbér hozhat enyhülést. Vesekő vagy húgyhólyag betegségnél is rengeteg növényből választhatunk - mezei zsurló, aranyvessző, csalán, nyírfa pitypang, lestyán, medveszőlő, kukorica, legyezőfű, nyír, spárga, tejoltó galaj, tövises iglice, zab, boróka, cickafark, csalán -, akár aszerint is, hogy mi van éppen otthon.

A menstruációs panaszok miatt sem érdemes szenvedni, hiszen a körömvirág, lestyán, majoránna, málna, orbáncfű, pásztortáska, rozmaring, vadszeder, vasfű, vérontófű, acsalapu, angyalgyökér, fehér árvacsalán, barátcserje, csodamogyoró, boróka, csalán, cickafark, fekete üröm, gyömbér, illetve a komló is mind gyógyír lehet.

Alvászavaroknál a zabbal, bazsalikommal, citromfűvel és komlóval kísérletezzünk. Míg az orbáncfű, vasfű, vöröshere, zab, bazsalikom, citromfű, ginzeng, golgotavirág, illetve a komló idegességre és hangulatzavarokra ajánlott.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.