A kutatás eredményeit felhasználva a közeljövőben könnyebben meg lehet majd állapítani, ha valaki idősebb korában hajlamosabb lesz esésekre és csonttörésekre , állítják a kutatók.
A csontegészségi vizsgálatok során összesen 272 nő és 317 férfi adatait elemezték az amerikai Mayo Klinika munkatársai. A vizsgált személyek életkora 20 és 97 év között változott. Az elemzések során a kutatók megállapították, hogy a test bizonyos részeinél az izomtömeg összefüggésben áll a csontok egészségi állapotával.
A nők esetében az izomtömeg erősen összefügg a csontok egészségével azokon a területeken, ahol a csontok nagyobb terhelést kapnak, mint például a csípőnél a medencecsont, az alsó lábszárnál a sípcsont, vagy éppen a gerincoszlop alsó régiója. A felsoroltakon kívül az izomtömeg minősége összefüggésben áll a jóval kisebb terhelést viselő alkarcsontokkal is, mely a nők esetében gyakran törik el esés következtében a menopauzát követően.
A Mayo Klinika tudósai a kutatások során azt is megállapították, hogy egy bizonyos fehérje, az IGFBP-2 protein magasabb szintje okozhatja mind a nők, mind a férfiak esetében az alacsonyabb izomtömeget, számolt be a kutatás eredményeiről Nathan LeBrasseur, a tanulmány vezetője.
A kutatás részletei a című orvosi szakfolyóirat online változatában jelentek meg május 23-án.