"Az orvostudományban egy ideje már tudják, hogy a C-vitamin alacsony szintje skorbutot és törékeny csontokat okozhat, a magasabb C-vitamin-szint pedig magasabb csonttömeg értékkel áll összefüggésben az emberekben" - számolt be a kutatás vezetője, Mone Zaidi. "Kutatásunk most azt mutatta, hogy a nagy dózisú C-vitamin szájon át beadva az egereknek aktívan serkenti a csontképződést, és ezáltal védi a csontvázat. Ezt a hatást azzal éri el, hogy a csontképző sejteket érett csontsejtekké való differenciálódásra készteti."
A petefészek-eltávolításon átesett egereket két csoportra osztották, és az egyik tagjai nyolc hétig nagy dózisú C-vitamint kaptak. Amikor a kutatás végén megmérték a csont ásványianyag-sűrűségét, kiderült, hogy a petefészek nélküli, de C-vitamint nem kapott egerek csontjának ásványi sűrűsége sokkal alacsonyabb volt, mint a kontroll állatoké, míg a petefészek-eltávolításon átesett, de C-vitamin kezelésben részesült egerek csontjának ásványianyag-sűrűsége körülbelül ugyanolyan értékű volt, mint a kontrolloké, ami arra utal, hogy a C-vitamin megakadályozta a csont ásványianyag-sűrűségének csökkenését ebben a csoportban.
Dr. Zaidi szerint, ha a további kutatások megerősítik, hogy az étrendi vitaminkiegészítők emberekben segítenek megelőzni a csontritkulást , a felfedezés komoly előnnyel járhat a fejlődő országokban, ahol a csontritkulás magas előfordulása ellenére alig hozzáférhetők, illetve drágák a standard gyógyszerek.