Csontritkulás: ártanak-e a gyógyszerek?

Ha valakinek csontritkulása van vagy a betegségre hajlamos, nemcsak a rendszeres testmozgásra és az egészséges, kalciumban és D-vitaminban gazdag táplálkozásra kell odafigyelnie. Néhány gyakori gyógyszer is negatívan hathat a csontjainkra.

A szakemberek szerint az esetleges veszélyek miatt nem szabad lemondanunk a gyógyszerszedéssel együtt járó előnyökről, mindenképpen érdemes azonban mérlegelni, hogy miként tudjuk az esetleges káros hatásokat kiváltani. Amennyiben a csontsűrűségmérés során eltéréseket veszünk észre, mindenképpen beszéljünk a kezelőorvosunkkal a gyógyszerváltásról vagy a dózis lehetséges megváltoztatásáról.

Kortikoszteroidok

A férfiak csontritkulásának diagnosztizálása sok esetben elmarad, miközben csípőcsonttörésben többen halnak meg, mint nőtársaik. A problémáról bővebben ide kattintva olvashat! Ezeket a gyulladásgátlókat többek között asztmás vagy rheumatoid artritiszben szenvedő betegeknek írják fel. A gyógyszerek gátolják a csontképződést és gyorsítják a csontsejtek pusztulását, emiatt megnőhet a csonttörések kockázata. A szakemberek szerint rövid távú szedésüktől nem kell tartani, és a belélegzett vagy bőrre kent kortikoszteroidok jóval alacsonyabb rizikóval járnak együtt, mint az injekciók vagy a tabletták.

Daganatellenes szerek

Elsősorban az emlődaganatos és prosztatarákos esetekre felírt gyógyszerek lehetnek veszélyesek, mert ezek a hormonrendszerre is erőteljes hatással vannak, így felgyorsíthatják a csontpusztulást, befolyásolhatják a csontszűrűségét és növelhetik a csonttörés kockázatát is. A gyógyszerek mellé extra D-vitamint, kalciumot is javasolhatnak az orvosok, és a testmozgásnak is különösen nagy szerepe lehet a csontok egészségének megőrzésében (számos egyéb pozitív hatása mellett).

A csonttörést gyógytornász segítségével megelőzhetjük

Antidepresszánsok

Egy kutatás szerint az antidepresszánsokat szedők körében kétszer olyan gyakori volt a csonttörés, mint azoknál, akik nem szedtek ilyen gyógyszereket. Egy másik tanulmányban pedig a kutatók jóval alacsonyabb csontsűrűséget mértek azoknál a depressziós nőknél, akik antidepresszánsokat szedtek, mint azoknál, akik nem szedtek gyógyszereket a depressziójukra .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +9 °C

A kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett sok napsütés várható. Csapadék nem lesz. A déli, délnyugati szél helyenként megélénkül. Délután 24 és 29 fok között alakul a hőmérséklet. Késő este 14, 20 fok valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Komárom-Esztergom
Legrosszabbul:
Győr-Moson-Sopron
Kezdjük újra