A szakemberek szerint az esetleges veszélyek miatt nem szabad lemondanunk a gyógyszerszedéssel együtt járó előnyökről, mindenképpen érdemes azonban mérlegelni, hogy miként tudjuk az esetleges káros hatásokat kiváltani. Amennyiben a csontsűrűségmérés során eltéréseket veszünk észre, mindenképpen beszéljünk a kezelőorvosunkkal a gyógyszerváltásról vagy a dózis lehetséges megváltoztatásáról.
Kortikoszteroidok
Daganatellenes szerek
Elsősorban az emlődaganatos és prosztatarákos esetekre felírt gyógyszerek lehetnek veszélyesek, mert ezek a hormonrendszerre is erőteljes hatással vannak, így felgyorsíthatják a csontpusztulást, befolyásolhatják a csontszűrűségét és növelhetik a csonttörés kockázatát is. A gyógyszerek mellé extra D-vitamint, kalciumot is javasolhatnak az orvosok, és a testmozgásnak is különösen nagy szerepe lehet a csontok egészségének megőrzésében (számos egyéb pozitív hatása mellett).
Antidepresszánsok
Egy kutatás szerint az antidepresszánsokat szedők körében kétszer olyan gyakori volt a csonttörés, mint azoknál, akik nem szedtek ilyen gyógyszereket. Egy másik tanulmányban pedig a kutatók jóval alacsonyabb csontsűrűséget mértek azoknál a depressziós nőknél, akik antidepresszánsokat szedtek, mint azoknál, akik nem szedtek gyógyszereket a depressziójukra .