A University of Missouri kutatói megállapították, hogy azok a férfiak, akik rendszeresen végeznek fizikailag megterhelő gyakorlatokat, például kocognak, teniszeznek már serdülőkoruktól vagy fiatal felnőttkoruktól kezdve, nagyobb csípő-, gerinc- és ágyéki csontsűrűséget érnek el, mint azok, akik nem ezt tették.
„Bár a közgondolkodás szerint a csontritkulás elsősorban a klimax utáni nők problémája, valójában a férfiakat is komolyan érinti. A kutatásunk kimutatta, hogy a csontritkulás következményei sokkal rosszabbak lehetnek a férfiaknál. Kevésbé valószínű ugyanis, hogy diagnosztizálják ezeket, így nagyobb halálozási kockázatnak vannak kitéve a törések és elesések miatt” – mondta Pamela Hinton, az MU College docense.
Hinton tehát megállapította, hogy a serdülőkorban és fiatal felnőttkorban végzett testmozgás hatással van a felnőttkori csontsűrűségre, de kimutatta, hogy az időskori életszakaszra az is meghatározó, hogy a felnőttkorban a testgyakorlás folytatódik-e.
„A legfontosabb tapasztalat, hogy amíg egészségesek vagyunk, soha nem késő elkezdeni a fizikai edzéseket a csontok ellenálló képességének és sűrűségének javítása érdekében. Tehát még a középkorú férfiak számára is érdemes rendszeresen mozogni, akkor is, ha kamaszkoruk egészét a kanapén üldögélve töltötték. Meg fogják látni, hogy a csonterősítő gyakorlatok hasznosak lesznek” – szögezte le Pamela Hinton, akinek tanulmányát az American Journal of Men’s Health folyóirat tette közzé.
Forrás: Science Daily