Mindkét tápanyag elengedhetetlen a csontozat egészségéhez , így a szakértők egyetértenek benne, hogy táplálék útján érdemes minél többet bevinni belőlük. A test ugyanakkor napfény útján is képes D-vitamint előállítani. Amennyiben egy idős ember csontritkulásban vagy vitaminhiányban szenved, az orvosok gyakran írnak föl nagy dózisú készítményt.
Ám azoknak a menopauzán már átesett nőknek, akik szerény mennyiséggel - tehát körülbelül 400 nemzetközi egységnyi D-vitaminnal és 1000 milligramm kalciummal - toldják meg az étrendjüket, igazából nem garantál kevesebb csonttörést a pótlás. Sőt növeli a vesekő kialakulásának kockázatát - állítja az Amerikai Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC). Az eredmények nem terjednek ki a menopauza előtti tablettaszedésre, sem a férfiakra.
Az utóbbi időben egyre népszerűbbé váltak a kalcium- és D-vitamin készítmények. "Sajnos egyelőre nem látunk át minden összefüggést a témában, ahogy az egy régóta széles körben használt táplálék-kiegészítőnél elvárható volna" - mondta Dr. Virginia Moyer, a Baylor Orvosi Egyetem munkatársa. Fontos, hogy a friss következtetések kizárólag egészséges emberekre vonatkoznak, nem pedig olyanokra, akiknél fennáll a csontgyengeség veszélye - figyelmeztetett Dr. Sundeep Khosla, a Mayo Klinika szakértője.
A kalcium és a D-vitamin hatásmechanizmusa közös, és egy életen át szükség van belőlük az utánpótlásra az erős csontokért. Feltételezések szerint a D-vitamin képes lehet a rák és más betegségek megelőzésére, ám ezt a jelenlegi munka bizonyítékok hiányában nem taglalja.
Az Amerikai Egyesült Államokban naponta 1000 milligramm kalcium bevitelét javasolják a felnőtteknek, illetve 1300 milligrammot a változókor után. D-vitamin tekintetében 70 éves kor fölött 800 egység a norma. Ezek fedezése étrendi úton tejtermékekből - tejből, joghurtból és sajtból -, bizonyos halfajtákból és mesterségesen dúsított tápanyagtartalmú élelmiszerekből oldható meg. Annak becslése azonban már sokkal nehezebb, hogy a szervezet mennyi D-vitamint képes előállítani napfény hatására. Dr. Khosla szerint a legtöbben elég kalciumot fogyasztanak, de télen szükség lehet a D-vitamin tablettával történő pótlására. Dr. Moyer pedig a rendszeres testmozgást javasolja az egészséges időseknek addig, amíg pontosabb eredményre nem jutnak az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban.