A Southamptoni Egyetem kutatói Richard Oreffo professzor vezetésével az internetes kiadásában arról számoltak be, hogy háromfajta műanyag ötvözésével olyan anyagot sikerült létrehozniuk, amely kemény, mégis porózus. Ez ideális "állványként" szolgálhat a törött csont számára, és ezt a helyőrző szerkezetet később fel tudja váltani a gyógyulás során kialakuló valódi csontszövet. "A polimer tökéletes méhsejtes szerkezettel rendelkezik, ami lehetővé teszi, hogy az élő sejtek behálózzák. A vérerek is átjárhatják, úgyhogy igazán nagyszerű" - nyilatkozta Oreffo.
A struktúra az emberekben olyan csonttörések kezelésére használható fel, amelyek túl súlyosak ahhoz, hogy maguktól gyógyuljanak. "Súlyos csonttöréssel járó autóbaleset esetén az áldozat leginkább saját őssejtjeit szeretné bevinni" - mondta Oreffo. "Ez egy valós lehetőség: az állványra betelepíthetjük a beteg saját őssejtjeit." Ha elegendő időt hagynak, az új műanyag teljesen lebomlik az élő szervezetben, és a gyógyult csont önmagában megmarad. A kombináció kitozán, polivinil-acetát és poli-L-laktid ötvözete. Utóbbi biológiailag lebomló polimert már korábban is használták orvosi alkalmazásokban.
Más kutatások is folynak a világon a csonttörések gyógyítására használható különféle anyagok kifejlesztése érdekében, ezért Oreffo úgy véli, korai lenne kijelenteni, melyik a leghatékonyabb. Különböző módszereket kell megvizsgálni, de a kutató szerint a műanyag ötvözet nagy előnye az, hogy az állatkísérletekben már sikeresnek bizonyult.