Kevesebbet veszít csontrendszeréből az, aki naponta iszik teát - derül ki egy ausztrál kutatásból, amely az American Journal of Clinical Nutrition legújabb számában jelent meg.
"A kutatás eredményei szerint a tea kis mennyiségben történő fogyasztása előnyös lehet a csontok számára."- közölte Dr. Amanda Devine egyetemi tanár, az Edith Cowan Egyetem és a perthi Western Australia Orvostudományi Egyetem adjunktusa, a kutatás vezetője. - írja a MediPress.
"A vizsgálat 4 éve alatt a felmérésben résztvevők között magasabb volt a csont denzitása azoknál, akik teát ittak. Ezek a nők kevesebb csontmennyiséget veszítettek azokhoz képest, akik nem ittak teát. A nők több mint háromnegyede fogyasztott naponta teát, átlagosan napi három csészével."
"Lehet, hogy a tea segíthet."- közölte Paul Brandt (exas A&M Health Science Center College of Medicine), aki az ideggyógyászat és kísérleti gyógyászat adjunktusa. "Egy-két csésze tea naponta nem árthat, de nem mondanám, hogy biztosan segíteni fog. Elképzelhető, hogy segítségével megelőzhető némi csontvesztés."
Korábbi kutatások szerint a tea javíthat a csont ásványi denzitásán a csontritkulás kockázatának kitett egyénekben, ám az eredmények nem meggyőzőek. Az egyik kutatás szerint a zöld tea segíthet a reumatoid arthritis gyulladásának és fájdalmának csökkentésében is. A törések, különösen a csontritkulással összefüggő csípőtörések, a postmenopauzális nők rokkantságának egyik fő okozója. A csontritkulás hatására a csontok törékennyé válnak, ami főként idősebb nőket érinti, de más korosztályokban is viszonylag gyakran előfordul.
Az mostani tanulmány elkészítéséhez 1500 idős (70-85 éves) ausztrál nőt vizsgáltak meg, akik előzőleg egy öt éves kutatásban vettek részt, annak kiderítése érdekében, hogy a kalciumellátás hogyan hat a csontritkulásos csípőtörésekre. A kutatás kezdetén 275 résztvevőt arról is kikérdeztek, hogy hogyan alakulnak tea-fogyasztási szokásaik, a végén pedig mindenki kitöltött egy kérdőívet. Az első és ötödik évben megmérték a résztvevők csontjának ásványi denzitását is. A eredmények kiértékelése után szembetűnő volt, hogy a teát fogyasztóknak 2,8 százalékkal magasabb volt a csípőcsont ásványianyag tartalma (denzitása) azokhoz képest, akik nem ittak teát.
A kutatás négy éve alatt a teázók átlagosan csupán 1,6 százalékát vesztették el csípőcsontjuk denzitásának, míg a nem teázóknál ugyanez a veszteség 4 százalékos volt, amely megegyezik a korábbi kutatási eredményekkel. Nem találtak azonban összefüggést az elfogyasztott tea mennyisége és a csontvesztés között.
"Nem volt jobb állapotban azoknak a csontja, akik több teát fogyasztottak."- közölte Dr. Devine. "Az összefüggés hiányát az okozhatta, hogy minden vizsgálati csoportban kicsi volt a teaivók száma. Ha a résztvevők összességét nézzük, nagyobb eséllyel láthatnánk a különbséget." A kutatók szerint a tea alkotóelemei, mint az antioxidáns flavinoidok, lehetnek felelősek a jótékony hatásokért.
A flavonoidok stimulálják az új csontsejteket, amelyek a csontszövetet termelik. A teában található fitoösztrogének gyenge ösztrogénhatása szintén jótékony hatással lehet, különösen az idősebb nőknél, akiknek alacsony az endogén ösztrogénszintjük. Ha a teát tejjel itták, akkor pedig még kalciumot is fogyasztottak, ami szintén szükséges az egészséges csontokhoz, közölte Dr. Devine.
STOP