A bőrünkre leselkedő veszélyek - óvakodjon ezektől!

Természetesen nem lehet üvegbúra alatt élni, de azért többféle módon védhetjük bőrünket azoktól az ártalmaktól, amelyek idő előtti öregedést, kiszáradást, hámsérüléseket, maradandó nyomokat hagynak rajtunk.

Ütések, horzsolások, dörzsölés

A bőrünk védelmet nyújt a test egyéb szövetei számára nyomás, ütések és horzsolás esetén, épp ezért a bőr számára az egyik leggyakoribb sérülést a mechanikai trauma jelenti. A bőr mechanikai sérülése az is, ha kidörzsölődik például egy ruhadarabtól (például melltartópánttól), esetleg cipőtől, szandáltól.

Ugyanígy károsíthatjuk a bőrt vakarózással, a test állandó kapargatásával. A bőrünk a szaruréteg megvastagodásával (callus képződéssel) reagál a tartós mechanikai hatásokra, így jön létre a bőrkeményedés, tyúkszem, illetve a sarkak berepedezése.

Kórokozók inváziója

Bőrünk védelmet nyújt a mikroorganizmusok inváziójával szemben. Szervezetünkre, bőrünkre ugyanis veszélyt jelenthetnek különböző baktériumok, kórokozók is. Ezek behatolása ellen a bőr egyrészt magával a szaruréteg meglétével védekezik, mivel ez egy vastag, jól záró réteget képez. Másrészt a bőr rendelkezik egy speciális védő savköpennyel, amely jelentősen megnehezíti a kórokozók megtapadását, illetve szaporodását.

Hőség

Veszélyt jelent a bőrünkre a hőség, az alacsony páratartalom és az állandó szél, amelyek kiszáradással, dehidratációval fenyegetnek. Bőrünk hidrolipidek, epidermalis lipidek és természetes hidratáló faktorok segítségével próbálja meg fenntartani a számára kedvező folyadékegyensúlyt, pedig közben a szervezet hűtése érdekében verejtékeznie kell. A bőr rugalmasságához sok vízre van szükség: a fiatal bőrben a felső szaruréteg víztartalma teszi ki a teljes test víztartalmának körülbelül 10-20 százalékát.

A bőr különleges módon próbálja megakadályozni a kiszáradást: nedvességét a mélyebb rétegekből származó vízből (transzepidermális vízből) és a normál verejték-kiválasztásból nyeri. A bőr természetes hidratáló faktorai nélkül a víz elpárologna, ez pedig a bőrt szárazzá és repedezetté tenné. Nehezíti a hidratáltság fenntartását, ha például szélsőségesen alacsony a páratartalom. Ilyenkor a test több fedetlen területe, például az arc és a kezek hajlamosabbak vízvesztésre.

Hideg

Ugyanígy problémát okoz a bőrnek a nagy hideg is. Ilyenkor a testhőmérséklet megőrzése, a hőveszteség csökkentése érdekében a bőrben lévő hajszálerek összehúzódnak, a faggyúmirigyek zsírosítják a bőrt - a hideg szél azonban szárítja, roncsolja azt.

UV-sugárzás

A D-vitamin képzése szempontjából szükségünk van rá, ám évek óta egyre inkább hangoztatott álláspont, hogy árnyékban is elegendő fény ér minket, a megfelelő D-vitamin képződéshez.

Bőrrák - sokkoló képek Ráadásul ezt a fontos vitamint táplálékkal is bevihetjük a szervezetbe.

A tartós, közvetlen UV-sugárzás - tehát a napfény - leégést, gyulladást okoz. A bőrt érő sugárzás (főleg a gyermekkori leégések) nem múlnak el nyomtalanul, a károsodások összeadódnak, így későbbi életkorban a bőrrák kockázata jelentősen megnő. Az UV-A ráncosító hatása abból áll, hogy tönkreteszi a kollagénrostokat, míg az UV-B sugarak hatására melegszik túl a bőr, és kipirul, az UV-C sugarak pedig genetikai elváltozásokat okozhatnak. Napsütés hatására a bőr fokozott melaninszintézissel (pigmentációval), illetve a vastagodással próbál védekezni.

A víz is szárít!

Főleg a klóros (uszodai, termálfürdőben vagy strandokon lévő), de még a tengervíz is csökkenti a bőr felszíni rétegeinek víztartalmát. Ennek hatására a bőr megvastagodhat, cserzetté, repedezetté válhat.

Dohányzás

A dohányzás (passzív dohányzás esetén a dohányfüst) is árt a bőrnek azzal, hogy ezek hatására megnyúlnak a kötőszövet rostjai, összeszűkülnek a vérerek. Ennek következtében lelassul a bőr vérkeringése, a szövetek kevesebb tápanyaghoz jutnak, a bőr ráncosodik, szürke és fakó lesz.

A felsoroltakon kívül árthatunk a bőrünknek rossz táplálkozással (egyes anyagok túlzott vagy hiányos bevitelével), nagyon gyakori vagy túl ritka tisztítással, túlzott alkoholfogyasztással, a testmozgás hiányával, a szennyezett városi levegővel, stresszel, kevés alvással, nem megfelelően választott krémek használatával.

Óvjuk bőrünket, mert hiába újul meg napról napra, a bőr nem felejt, és az élet során szerzett károsodások egyre szembetűnőbb bőrhibák, bőrbetegségek megjelenéséhez vezetnek!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +2 °C

Az ország északkeleti, keleti felén-harmadán erősen felhős vagy borult lesz az ég. Másutt a fátyolfelhők mellett több órára kisüt a nap, majd délutántól már a Dunántúlon is erőteljes felhősödés várható. Az északkeleti, keleti harmadban többfelé, nyugatabbra néhol fordulhat elő eső, zápor, utóbbi helyen csak a nap második felében. Az északnyugatira forduló szél sokfelé megerősödik, de az Észak-Dunántúlon és a főváros tágabb környezetében viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 14 és 23 fok között várható, de az északkeleti negyedben ennél több fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő este 5, 17 fok valószínű. Napközben kettős fronthatás dominál majd, ami sokaknál válthat ki kellemetlen üneteket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra