A hajszál a szőrtüsző terméke, hajunk szerkezete, sűrűsége, vastagsága genetikailag kódolt. Amiatt ne fájjon a fejünk, ha naponta kihullik néhány szál . Ám ha napi 100 szálnál is többtől kell búcsút vennünk, akkor érdemes kideríteni, mi állhat a háttérben.
Noha a haj minősége részben örökletes, hatással van rá a táplálkozásunk, az életvitelünk, a hajápolási szokásaink. Ha valakinek ritka, vékony szálú, a különféle csodaszerek vagy táplálék-kiegészítők hatására nem lesz sűrű sörénye. Ettől függetlenül azonban igenis számít, hogyan bánunk a hajunkkal - a heti többszöri, szárító samponnal történő hajmosást vagy a forró szárítást garantáltan nem fogja meghálálni, töredezetté, szárazzá, fénytelenné válhat.
Ha úgy érezzük, mindent megtettünk az egészséges hajkoronáért, mégis elégedetlenek vagyunk az eredménnyel, netán kórosnak találjuk a hajhullást, akkor forduljunk szakemberhez. A panasz hátterében ugyanis számtalan ok húzódhat - íme a leggyakoribbak.
Örökletes hajhullás
A hajhullás örökletes is lehet (Fotó: Europress)
Az örökletes tényezők az esetek 90 százalékában felelősek a hajhullásért, androgén vagy örökletes hajhullásként (alopecia androgenetica) szokás emlegetni. A férfi nemi hormonok - elsősorban a dihidro-tesztoszteron - a felelősek, a szőrtüszők genetikailag fokozottabban érzékenyek a hormonra, és ez vezet a hajszálak idő előtti elvékonyodásához, a szőrtüszők kisebbé válásához. Férfiakon a haj megritkulásával, elvékonyodásával együtt a fejtetőn és a homlok két oldalán alakulnak ki kopasz foltok, míg a nőknél általában a fejtetőn ritkul meg haj, de a kontúrja megmarad.
Vitaminhiányt is jelezhet
A vashiányos vérszegénység is járhat rejtélyes hajvesztéssel, de még egy sikeres fogyókúra is eredményezheti ugyanezt. Ez különösen akkor igaz, ha egyoldalú táplálkozással, a vitaminok pótlásának elmulasztásával értük el a súlycsökkenést. Ilyenkor, de néha még átlagos táplálkozás mellett is kialakulhat cinkhiány. A cink a vas után a második legfontosabb nyomelem, hiányát nemcsak hajhullás, hanem pattanásképződés is jelezheti.
Hormonális változások
Jó tudni, hogy a pajzsmirigy-hormon szintje is hatással van a hajkoronánkra. A fogamzásgátlók használatakor illetve elhagyásakor is bekövetkezhetnek olyan hormonális változások, amelyek képesek megváltoztatni a haj állapotát , növekedését, és akár hajhulláshoz is vezethetnek. Ha a szervezetben zajló folyamatok visszaállnak a szokott mederbe, a hajhullás is megszűnik.
Szülés utáni hajhullás
Érdemes megemlíteni a szülés utáni hajhullást is, mert jellemző, hogy a kismamák rémülten keresik fel a bőrgyógyászt. Nincs ok a pánikra, ez egy természetes folyamat, terhesség idején, elsősorban az ösztrogén hormonok hatására, a hajszálak hosszabb idő alatt kerülnek nyugvó fázisba , ezért a hajhullás szinte teljesen leáll. Majd a szülés után visszaáll a hormonális egyensúly, és az addig ki nem hullott szálak egyszerre adják fel. Abban az esetben viszont érdemes orvoshoz fordulni, ha a tünet egy évnél is hosszabb ideig fennáll.
Gyógyszeres kezelés
Egyes gyógyszerek mellékhatásaként szintén kialakulhat hajhullás - és ezt a gyógyszer betegtájékoztatóján fel is kell tüntetni. Legismertebb a daganatos betegségek kezelésére használatos citosztatikumok kiváltotta hajhullás, ami egyes készítmények esetében teljes kopaszsághoz is vezet. Jó hír viszont, hogy a kezelések befejezése után a haj visszanő.
Stressz
Mit tehetünk?
A hajhullást mindig a kiváltó okok ismeretének birtokában kell elkezdeni. Vass Ilona bőrgyógyász tapasztalata szerint a fennálló bajok kezelése, az étkezési problémák, vitamin-, ásványianyag-hiány rendezése általában meghozzák a várt eredményt. Örökletes hajvesztésnél sem kell elkeseredni, a cinkadagolás, koffeintartalmú sampon, hajszesz javíthat a helyzeten. A helyi kezelésben általában jó hatásúak a fejbőr vérbőségét fokozó szerek, mert javítják a szőrtüszők vérellátását.