A hajszál élete: a hajnövekedés fázisai

A haj növekedésével és "halálával" kapcsolatos biológiai háttér információk akkor kezdenek érdekelni bennünket, amikor zavar támad az erőben: ha túl sok kihullik vagy túl kevés nő...

Egy átlagos hajkorona 12000-14000 hajszálból áll, és minden öt évben teljesen megújul. A haj a szőrtüszőkben (hajtüszőkben) képződik, a fejbőr napi keratinszál-képzése 30 méter: ebből egy-egy hajszálra átlagosan napi 0,3-0,5 mm növekedés jut.

Anagén, katagén, telogén: így múlik el...

Egy hajtüsző az ember élete során körülbelül 10 hajszálat képes növeszteni, és egy hajszál körülbelül 6 évet él, hiszen a haj élete szakaszos. Egy újszülöttnek körülbelül 5 millió szőrtüszője van, ez a szám az élet folyamán legfeljebb csökken, nőni nem nő.

A növekedési (anagén) szakasz a férfiaknál átlagosan 3 év, a nőknél pedig 5 év, egy adott pillanatban a hajállománynak körülbelül 80 százaléka van ebben a szakaszban. Az anagén szakaszban a sejtek rendkívül jól osztódnak, a szervezet folyamatosan táplálja őket.

Ezután következik az átmeneti (katagén) szakasz, ami mindössze 1-2 hétig tart. Ilyenkor megszűnik a hajhagyma tápanyag-ellátása, a levált hajszál tolódik kifelé a hajtüszőben.

A hajszál életében az utolsó fázis a nyugalmi, vagy másnéven telogén szakasz: erre jellemző, hogy ilyenkor a szűrtüsző már "nem működik". A nagyjából három hónapos, utolsó stádium végét az újonnan képződő hajszál érkezése zárja le, ami a régi hajszálat aztán kitolja a helyéről. Ekkor veszítjük el, és találkozunk vele a fésű fogai között, a ruhánkon vagy hajmosás után a lefolyó közelében.

Ami ebből aggaszt: miért hullik?

hajhullás bizonyos fokig természetes jelenség, amennyiben egyenletes mértékben és ütemben történik, és nem haladja meg a napi 100 hajszálat (ez esetben nem keletkeznek foltok a hajas fejbőrön). A kóros hajhullás hátterében azonban a mindennapi stressz mellett környezeti ártalmak, hormonális okok, gyógyszeres mellékhatások, esetleg helytelen táplálkozási szokások is lehetnek. Előfordul, hogy bizonyos változások időszakában a normálisnak tekinthető hajmennyiség többszöröse hullik ki, mégsincs szó betegségről. Az ősszel tapasztalható, kismértékben megnövekedett hajhullás például a fény csökkenésének köszönhető.

Ha úgy érzi, mindent megtesz haja egészségéért, mégsem tudja megállítani a hajhullást, sem helyes táplálkozással, sem életmódváltással, étrend-kiegészítőkkel , mindenképpen keresse fel orvosát!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +27 °C
Minimum: +15 °C

Az erőteljessé váló gomolyfelhő-képződésből egyre többfelé várható zápor, zivatar. Délnyugat felől zivatarrendszer is érkezik, amely gyengülve halad északkelet felé. Az intenzívebb cellákat felhőszakadás, jégeső, viharos szél kísérheti. Zivataroktól függetlenül megélénkül, napközben több helyen megerősödik a délkeleti, keleti szél. Késő estére 16, 22 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront dominál, ami okozhat kellemetlenségeket a frontérzékenyek számára.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra