A pigmentfoltoknak több fajtája ismert. A melazma, avagy a terhességi maszk elsősorban nőknél fordul elő, és jellemzően hormonális változásokhoz köthető - írja a brightside.me . Gyakran alakul ki terhesség alatt, de vannak, akiknél fogamzásgátló szedése mellett jön elő a probléma. Hasonlóképpen akár stresszhez is társulhat a megjelenése. A foltok a szülést követően, illetve a tabletta szedésének abbahagyása után nem ritkán maguktól is elmúlnak, vagy jelentősen halványabbá válnak. A melazma egészségügyi kockázatot nem jelent, de sokakat zavar, ezért érdemes lehet orvossal konzultálni a lehetséges kezelési módszerekről.
Általában 40 év felett jelentkeznek az úgynevezett májfoltok . Szinte bárhol megjelenhetnek a testen, és különösen azoknál gyakoriak, akik sok időt töltenek a napon fényvédelem nélkül. A foltokat a melanin, a bőr festékanyaga UV-sugárzás hatására történő felhalmozódása okozza. Megfelelő fényvédelemmel sokat tehetünk a májfoltok, valamint általában véve bármilyen jellegű hiperpigmentáció ellen. Érdemes megemlíteni a gyulladás utáni hiperpigmentációt (PIH) is, amelynek legfőbb tünete a bőr vöröses, pattanásszerű foltosodása. A legtöbb esetben a foltok maguktól elmúlnak, de vannak, akiknél hónapokig, évekig láthatók maradnak.
Érdemes minél több antioxidánsban gazdag élelmiszert, így zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztani. Bőrünk szempontjából különösen hasznosak a bogyós gyümölcsök, a kel, a spenót és a sárgarépa. A pigmentfoltok kialakulása ellen a legtöbbet rendszeres fényvédelemmel tehetünk: az arcunkra, nyakunkra, dekoltázsunkra télen és ősszel 30, tavasszal és nyáron pedig 50 faktoros fényvédőt érdemes használni mindennap. A fényvédelem hatékonysága valamelyest C-vitamin-tartalmú szérummal is erősíthető. Emellett védjük magunkat az UV-sugaraktól kalappal, ruházattal, napszemüveggel is.