A legtöbb olajos hajápolót a fejbőrbe kell bedörzsölni, majd a fejtőtől a hajvégekig kell felkenni. Már pár óra alatt is segíthetnek egészségesebbé tenni a hajat, sokan pedig a pakolással a fejükön feküdnek le aludni a maximális hatás érdekében. A VeryWellHealth.com segítségével azt mutatjuk be, hogy ez mikre kell figyelni ilyen a hajolajok használatakor.
Többfajta olaj kapható, mint például
- az argánolaj (omega-zsírsavakban, antioxidánsokbban gazdag, hidratálja, puhítja, és fényesebbé teheti a hajat),
- a ricinusolaj (E-vitamin és ricinolsav-tartalma miatt fokozhatja a fejbőr vérkeringését, ezáltal egészségesebb és erősebb lesz a haj),
- a kókuszolaj (gazdag zsírsavakban, mint például laurinsavban, száraz haj esetén ezért segíthet a hidratálásban, javítja a haj szerkezetét, és viszkető fejbőr esetén is használható),
- a jojobaolaj (többek között A-, B-, és E-vitamint tartalmaz, könnyen és gyorsan felszívódik, ezért finom és zsíros hajú emberek is használhatják),
- a rozmaringolaj (csökkentheti a töredezést, antibakteriális és gyulladáscsökkentő is, ezért segíthet a fejbőr kipirosodása, irritációja, vagy korpásodás esetén is).
Anna Chacon bőrgyógyász szerint általánosságban elmondható, hogy biztonságosan fennhagyhatjuk az olajos pakolást éjszakára, mivel így jobban be tud hatolni a készítmény a fejbőrbe, és jobban hidratálja és táplálja a hajat. Azonban nem feltétlenül használ minden típusú hajnál, illetve azoknál, akiknek érzékeny a fejbőre.
A hosszan tartó olajhasználat ugyanis lerakódáshoz és zsírosodáshoz vezethet. A finom vagy zsíros hajúaknak ezért csak mértékkel ajánlott használni, mivel elnehezíthetik a hajat, vagy túlságosan zsírossá tehetik azt.
A haj-, illetve az olaj típusától függ az is, hogy milyen gyakran érdemes felrakni. Chacon szerint általánosságban elmondható, hogy száraz haj esetén heti 2-3 alkalmat javasol, zsíros hajnál pedig heti egyet. Másnap reggel pedig egy alapos hajmosással kell kezdeni a napot, hogy ne halmozódjon fel a készítmény a fejbőrön, és hogy ne tömődjenek el a pórusok.
Első használat előtt viszont mindenképpen teszteljük az olajat, mert bár alapvetően biztonságos készítmények, egyeseknél bőrirritációt, allergiás reakciókat, kipirosodást, viszketést válthatnak ki. Ezért először csak egy kis bőrfelületre kenjük fel, hogy kiderüljön, érzékenyek vagy allergiások vagyunk-e az adott olajra.