Bölcsődékből, óvodákból gyakran tér haza a gyermek nem várt "vendégekkel", melyektől aztán az egész család közös feladata megszabadulni. A közhiedelemmel ellentétben a fejtetű nem az ápolatlanság következménye, sőt éppen az ápolt fejbőr vonzza leginkább. Hogyan fedezhetjük fel gyermekünk hajában a kártékony élősködőket, mit tehetünk a megelőzésért és a kezelésért? Gyermekorvos válaszolt a kérdéseinkre.
Emberen háromféle tetű fordul elő: fej-, ruha- és lapostetű, ezek közül a gyerekközösségeket csak a korpának tűnhetnek, viszont ragaszkodnak a hajszálhoz, így nem lehet kirázni őket" - mondta el a HáziPatika.com kérdésére Dr. Külkey Orsolya, a Medikids Gyermekgyógyászati Központ csecsemő- és gyermekgyógyásza. Ahogy nő a haj, úgy kerül a serke egyre messzebb a fejbőrtől, így viszonylag könnyen ki lehet következtetni, hogy mióta tetves a gyermek, és az idő alatt kinek adhatta át.
Az egész családot kezelni kell
A serkét legtöbbször a fül mögötti, illetve a tarkó területén rakja le a tetű, egyetlen nőstény átlagosan 100 petét rak 2-4 hetes élettartama alatt. A népi gyógyászat számos módszert ismer a kiirtására, egyesek ecettel, mások sebbenzinnel vagy petróleummal távolítanák el az élősködőket, a gyermekorvos szerint ugyanakkor ezen módszerek egyike sem éri el a kívánt hatást. A fejtetveket összeszedett gyermek szüleinek a patika polcairól tanácsos kiválasztania a pénztárcájához legjobban illő készítményt. A legolcsóbb, recept nélkül is kiváltható szerhez már 655 forintért is hozzájuthatnak, míg a legdrágább 4130 forintba kerül.
A antibiotikumos kezeléshez hasonlóan így ez esetben is elkerülhető a rezisztencia kialakulása.
Ha a gyermek fejtetűvel jön haza, akkor az egész családot kezelni kell, hiszen itthon könnyen átadhatta bárkinek. Emellett minden olyan felületet, amely érintkezhetett a gyermek hajával - párnák, sapkák, ágyneműk - főzőmosásban kell kimosni, és kivasalni, hogy hírmondója se maradjon a rovaroknak. Előfordul, hogy a sokadik kezelést követően sem sikerül végérvényesen megszabadulni a parazitáktól, ilyenkor csak a haj nagyon rövidre vágása segíthet a problémán. Érthető módon ez a kislányokat viseli meg leginkább.
Így védje gyermekét
Léteznek bizonyos szerek, melyekkel a tetvesség megelőzhető, ezekkel a riasztószerekkel időnként be lehet kenni vagy fújni a gyermek fejét. Bölcsődében, óvodában vagy iskolában érdemes összekötni a kislányok haját, így ugyanis nehezebben másznak fel rajtuk a rovarok. A fésűket, hajcsatokat és hajgumikat ugyanakkor nem javasolt cserélgetni, ezek ugyanis kiváló szállítóeszközei lehetnek az élősködőknek. A fejtetű járványos terjedéséhez vezethet például, ha az óvónéni a délutáni pihenő ideje alatt közös kosárba gyűjti a kislányok hajgumiját - hívta fel a figyelmet a gyermekgyógyász.
Egy néhány éve hozott rendelet értelmében a tetves gyermek nem tiltható ki a közösségből, az óvónőknek a szülők felé kell jelezni a problémát, akiknek saját felelősségük a gyógykezelés , mielőtt a többieknek is átadnák. Ez viszont sokszor nem megy zökkenőmentesen, ami miatt a doktornő szerint az utóbbi években jelentősen megemelkedett a fejtetűvel kezeltek száma. Magyarországon legutóbb a hetvenes-nyolcvanas években okozott jelentős gondot a fejtetvesség, de az utóbbi időben hasonló tendencia kezd kialakulni.