Foltok az arcon: mit kezdjünk velük?

A nyár napsugarainak mindenki örül - kivéve azokat, akiknek a tavasz és a nyár a szeplőkkel, pigmentfoltokkal való küzdelmet jelenti. Vajon mit tehetünk, hogy megelőzzük a foltosodást, illetve hogy elhalványítsuk a már megjelent foltokat?

Az aprócska szeplők már gyerekkorban megjelenhetnek a fehér bőrű, szőke vagy vörös hajú, szeplősödésre hajlamos emberek bőrén. Általában a nap első sugarai csalogatják elő őket, csakúgy, mint a később megjelenő májfoltokat , pigmentfoltokat. Sok kismama számára is komoly problémát jelent a babavárás idején az arc foltosodása, az idősebbek pedig az évek múlásával az arcon és a kézen megjelenő májfoltokról panaszkodnak.

Néha betegséget jelezhet

- A szeplősödés általában egyszerű hajlam kérdése - a világos bőrű gyerekek már egész pici korukban aranyosan szeplősek, és ez a hajlamuk egész életükben fennmarad - magyarázza Dr. Nagy Zsuzsa bőrgyógyász-kozmetológus. - A májfoltok viszont általában hormonális okok miatt vagy egyéb külső-belső provokáló tényezők hatására jönnek létre. A szakértő szerint egyes esetekben betegséget is jelezhet a foltosodás: a bélpolipok egyik fajtája például az orron és az ajkakon idéz elő jellegzetes pigmentfoltokat, szeplőket, de más betegségekhez (pl. Cushing-kór, Basedow-kór) is kapcsolódhat a bőr pigmentálódása. A legtöbb esetben persze nem jelent semmi kórosat a bőr foltosodása, így nem kell minden szeplővel azonnal orvoshoz rohanni. Ha viszont valakin hirtelen sok májfolt jelenik meg, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, hogy fény derülhessen az okokra. Ilyenkor az orvos nemcsak a pigmentfoltosodásból, hanem az esetleges kísérő tünetekből is következtet arra, milyen további vizsgálatokra célszerű elküldenie a betegét.

Bőrtípus teszt Milyen típusú a bőre? Tudja meg tesztünkből! Alapesetben azonban a szeplő és a pigmentfolt nem több egyszerű esztétikai problémánál. De mitől is színeződik el tulajdonképpen a bőr? Az úgynevezett melanocita-stimuláló hormon az agyalapi mirigy irányítása mellett serkenti a hámréteg alsó sejtsorában található melaninsejtek működését, így ezek több festékanyagot termelnek. Ennek a festékanyagnak az a szerepe, hogy a hámsejteket megvédje a napsugárzás káros hatásaitól: egyfajta védő pigmentréteget hoz létre a sejtmagok fölött. - A barnulás voltaképpen ugyanez a jelenség, ám a pigmentfoltok esetében csak kis területen, foltszerűen jelenik meg a barnaság, ezért számítanak szépséghibának - mesél a jelenség hátteréről a bőrgyógyász. Ennek köszönhető az is, hogy a foltok általában a napsugárzás hatására jelennek meg, vagy annak hatására rosszabbodnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bergamott és zeller

Mindez elsősorban hormonális változások nyomán játszódik le a szervezetben: főként a megnövekedett ösztrogén- és progeszteronszint okozhat ilyen problémákat. Ez megmagyarázza, hogy a pigmentfolt-képződésre hajlamosaknál miért elsősorban a várandósság számít problémás időszaknak. Meglévő hajlam esetén azonban akár a hormonális fogamzásgátlók is kiválthatják a foltokat. A változókor hormonális átalakulásai is járhatnak májfoltok kialakulásával, idősebb korban pedig a bőr öregedése miatt is kijöhetnek a barna foltok. - Az idő múlásával a pigmenttermelő rendszerek szabályozása is fellazul, jórészt ennek köszönhető az idős kori pigmentfoltok létrejötte - mondja Dr. Nagy Zsuzsa.

Mit jeleznek az arcon megjelenő foltok?
Mit jeleznek az arcon megjelenő foltok?

A napsugárzás és bizonyos gyógyszerek, szépítőszerek, sőt akár növényi hatóanyagok együttes hatása hormonális változások nélkül is kiválthatja a bőr pigmentálódását. A gyógyszerek közül egyes antibiotikumok, illetve az idegrendszerre ható orvosságok bírnak ilyen hatással - ha tehát gyógyszert szedünk, érdemes alaposan átböngészni a betegtájékoztatót, és ha ilyesmire figyelmeztet, kerülni kell a napot, és fényvédő krémet kell használni. A pattanásos bőrre adott egyes szerek is okozhatnak ilyen tüneteket, de az is előfordulhat, hogy a fényérzékenység nem foltok, hanem bőrpír és hólyagocskák formájában érkezik. Egyes illóolajok, például a citrusfélék olajai is fényérzékennyé teszik a bőrt. A bergamottolaj például a parfümök gyakori alapanyaga, így fordulhat elő, hogy ha beparfümözve megyünk a napra, foltok alakulhatnak ki ott, ahová az illatot fújtuk.

Egyes élelmiszer-alapanyagoknak is van fényérzékenyítő hatásuk: foltosodást okozhat például a zeller, a paszternák, a kapor, az ánizs , az édeskömény. Ott is jelentkezhetnek a foltok, ahol a növények leve hozzáért a kezünkhöz - például zöldségpucolás közben -, de belsőleg is hatnak. Ez persze nem azt jelenti, hogy egy finom zellerkrémleves után mindenki májfoltokkal lesz tele, ha a napra megy, ám aki tudja magáról, hogy hajlamos a pigmentfolt-képződésre, az jobb, ha nem strandolás előtt ebédel ilyesmit.

Fontos a fényvédelem

Fényvédelem Tudja, milyen típusú fényvédelem a legmegfelelőbb Önnek? Kalkulálja ki! A megelőzés másik alapvető eszköze a magas faktorszámú fényvédő krém: a szeplős nőknek, illetve azoknak, akik tudják magukról, hogy hajlamosak a májfoltképződésre, már tavasztól érdemes használniuk a fényvédőt, akkor is, ha nem napoznak, csak az utcára mennek. Ugyanez vonatkozik a kismamákra is: mivel a terhességi foltok általában az arcon, az orrgyök feletti területen, esetleg a száj körül jelennek meg, ezt a részt mindenképp védeni kell a naptól. Az pedig szinte magától értetődő, hogy a napozást különösen a déli órákban, valamint a szoláriumot érdemes elkerülni. Persze teljesen fénymentesen nem lehet, és nem is egészséges élni, de a reggeli és délutáni órákban épp elegendő néhány tíz percre a napra menni ahhoz, hogy ne legyen hiányunk D-vitaminból, de ne is égessük a bőrünket feleslegesen. Jó megoldás még, ha a félárnyékban, szűrt fényben tartózkodunk.

Házi szerek és halványító krémek

Mit tehetünk, ha már megjelentek az arcunkon a szeplők és a májfoltok? Ha gyorsan szeretnénk eltüntetni őket, érdemes bevetnünk egy jól fedő alapozót, amely képes eltakarni a bőrhibákat, mégsem kelt maszkszerű hatást. A legjobb, ha az alapozó fényvédőt is tartalmaz - az persze kérdéses, hogy egy forró nyári napon mennyire kényelmes viselet a fedőkrém.

A népgyógyászat a citrom és az uborka levét, valamint az írót ajánlja a szeplők és májfoltok halványítására, mivel ezek a házi szerek savasságuknál fogva hámlasztják a bőrt. Ugyanezen az elven működnek, ám a konyhai szereknél sokkal hatásosabbak a gyógyszertárban kapható halványító krémek, és a foltok eltüntetésére kidolgozott kozmetikumok. - Ezektől azonban ne várjunk azonnali hatást - mondja Dr. Nagy Zsuzsa. - A krémek aktív halványító komponenssel is rendelkeznek ugyan, de a működési elvük elsősorban a bőr hámlasztása, a festékanyag viszont a hám alsó rétegében helyezkedik el. Épp ezért, amíg ez a felszínre nem kerül, addig nem várható számottevő javulás, szánjunk tehát legalább két, de inkább három hónapot a kezelésre. Kismamák számára ráadásul több krém gyártója elővigyázatosságból nem is javasolja ezeknek a szereknek a használatát. Nekik egyébként is célszerű várniuk, amíg a baba megszületik, mert a májfoltok jó része ilyenkor magától is eltűnik.

Az apró szeplőkkel, amelyek nem feltétlenül jelentenek szépséghibát, az esetek többségében érdemes inkább megbékélnie a tulajdonosnak, mivel teljesen eltüntetni szinte lehetetlen őket; a legtöbbször csak kissé halványabbak lesznek a krémek hatására.

A kozmetikus és a bőrgyógyász is segíthet

A halványító, hámlasztó krémeknél persze létezik drasztikusabb hámlasztás is: a kémiai, például gyümölcssavakkal végzett hámlasztás és az olyan mechanikai "bőrkoptató" eljárások, amilyen például a mikrodermabrázió vagy a hidroabrázió, a jobb szépségszalonokban is elérhetők. Érdemes ősszel vagy télen vállalkozni ezekre a kezelésekre, mivel a hirtelen, nagymértékű hámlasztás elvékonyítja és egy időre még fényérzékenyebbé teszi a bőrt. Ha a kezelt területet napfény éri, újult erővel térnek vissza a foltok. A nagyon makacs pigmentációval a bőrgyógyász vagy kozmetológus szakorvosok rendelőjét érdemes felkeresni: a szakszerű, orvosi hámlasztó kezelések szintén csak egy idő után hoznak eredményt, ám kétségtelenül hatékonyak, igaz, pár napos felépülési szakasz szükséges utánuk. Az orvos a modern technikát is bevetheti a sötét foltocskák ellen. Az IPL ("villanófényes") és a lézeres kezelések azon alapulnak, hogy a fény a sötétebb, pigmentált foltokban nyelődik el. Így a pigmentált hámsejtek megégnek és lelökődnek, míg a többi bőrsejtet érintetlenül hagyja a kezelés.

Érdemes azonban tudni, hogy a legmodernebb kezelések is csak magukat a pigmentfoltokat szüntetik meg, a kialakulásukra való hajlam megmarad: épp ezért a magas faktorszámú fényvédő krémet a leghatékonyabb kezelés után sem ajánlatos a fiók mélyére száműzni. - Akár egyetlen alkalom is elég lehet hozzá, hogy a napsütésben kiújuljanak a pigmentfoltok - figyelmeztet Dr. Nagy Zsuzsa.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.