Akné, pattanás, mitesszer, tág pórusok, zsírosan fénylő arc - ezek jellemzik a leginkább a problémás bőrt, amelynek kialakulásáért elsősorban a hormonok, illetve a hormonális változások a felelősek - egyrészt. Másrészt életmódbeli rossz szokásaink is odavezethetnek, hogy bőrünk pattanásos lesz, kipirosodik, érzékennyé és idő előtt ráncossá válik. A bőr védőkorlátként működik az olyan külső hatásokkal szemben, mint a különböző méreganyagok vagy a napfény okozta DNS-károsodás. Alvás közben ez a védőkorlát is "erősödik" azzal, hogy szervezetünk és bőrünk pihen, sejtjeink pedig regenerálódnak.
Elegendő alvás, megfelelő bioritmus
Ha nem alszunk eleget, bőrünk sem tudja elvégezni éjszakai feladatát: a szemünk karikás lesz, a bőrünk szürkébb, pattanások és mitesszerek jelenhetnek meg. A kialvatlanság, a felborult bioritmus láncreakcióhoz hasonló folyamatokat indít be, hiszen a rendszertelenség, a szervezet túlterhelése az anyagcserénkre és az emésztésünkre is rossz hatással van.
Kutatások szerint a rosszul alvók bőre nemcsak problémásabb lesz, de előbb is öregszik: az alváshiányos nők bőrén a finomránc-képződés, az egyenetlen pigmentáció, a megereszkedés és a csökkent rugalmasság jelei korábban jelentkeznek.
Életmódváltás legyen az első lépés
Először is figyeljünk arra, mennyi természetes táplálékot fogyasztunk, és mennyi méreganyagot veszünk magunkhoz. A kiegyensúlyozott, friss zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend, a sok folyadék fogyasztása, az alkohol mellőzése, a dohányzásról való leszokás és a rendszeres mozgás rengeteget javíthat a bőr állapotán. De ez csak az első lépés.
Az alvás nem megfelelő minősége is roncsolja az arcbőrt
A felnőttkorban jelentkező pattanások, aknék, mitesszerek kialakulásában a lelki tényezők szerepe sem elhanyagolható. A szép bőr az elegendő alvással kezdődik, próbáljunk naponta legalább 7 órát szánni a nyugodt pihenésre. Figyeljünk a testünk jelzéseire, étkezési szokásaink megváltozása vitamin-, vagy ásványianyag-hiányt, illetve belső gyulladásokat is jelezhet, a krónikus fáradtságra utaló jeleket pedig vegyük komolyan.
A stressz az első számú tényező, amely hozzájárul a bőrhibák megjelenéséhez. Ha kizárni nem is tudjuk, próbáljuk csökkenteni, vagy a kedvezőtlen hatásait ellensúlyozni például jógával, masszázzsal, relaxációval, szaunával. A stressz és a kialvatlanság mellett a rendszertelenség az, amellyel felboríthatjuk szervezetünk bioritmusát és igencsak megzavarhatjuk hormonháztartásunkat, ennek pedig egyik következménye lehet a problémás bőr.
Igyekezzünk változtatni az életmódunkon, és fenntartani egy egyenletes bioritmust: próbáljunk meg mindig ugyanabban az időben lefeküdni és felkelni, a reggelit, az ebédet és a vacsorát is hozzávetőlegesen ugyanakkor elfogyasztani, s ha csak lehet a lefekvés már valóban a pihenésről szóljon, kapcsoljuk ki a tévét és az okostelefont.