A nők többsége azonnali, látványos ránctalanító megoldásra vágyik, ugyanakkor szeretné, ha az eredmény tartós lenne. A 30 év feletti nők 69 százaléka kizárólag ránctalanító krémet használ, mindössze 11 százalékuk próbált már ki valamilyen gépi bőrfiatalító kezelést - derül ki a Vitaminsziget.com olvasói körében végzett felméréséből.
Gyulyás Tamás orvos-szakértő szerint a ránctalanító krémekkel kapcsolatban már több vizsgálat is kimutatta, hogy a legtöbb készítménynek önmagában nincs tartós ránctalanító hatása. Mint mondja, az anti-aging krémekben vannak ugyan ránctalanító hatóanyagok , ám ezek többsége nem tud áthatolni bőrünk külső hámrétegén, ha be is jut a mélyebb rétegekbe, csak kevés százaléka szívódik fel.
Tartós simaság
Gyulás szerint tartós ránctalanító hatásról akkor beszélhetünk, ha egy módszer nem csak a tüneteket kezeli - például hidratál - hanem a barázdák kialakulásának okaira is képes hatni. A ráncosodás egyik fő oka bőrünk kollagén-termelésének csökkenése. Ha tehát sikerül olyan módszert találnunk, amely képes új kollagén termelésére ösztönözni az irhában található bőrsejteket, ráncaink látványosan és tartósan csökkenhetnek.
Viszonylag elterjedt eljárás a kollagén-termelést stimuláló szérumok gépi - például ultrahangos - bőrbe juttatása, ám a hatóanyagok alacsony felszívódása miatt az ilyen kezelések nem hoznak igazán tartós eredményt. A látványosabb ránctalanítás érdekében inkább olyan eljárást érdemes választani, amely szérumok nélkül is képes stimulálni a kollagén-termelést. Ilyen eredményt nyújthatnak azok a kezelések, amelyek valamilyen fizikai módszerrel - például rádiófrekvenciás hőenergia, tűszúrás - indítják be a bőr természetes megújulásának folyamatát.
Feszesítő rádiófrekvencia
Az arckezelés során a rádiófrekvenciás hőenergiát célzottan az irha bőrsejtjeihez juttatjuk, így azok rögtön új kollagént kezdenek termelni. A kezeléseket követő 3-5 hónapban folyamatosan zajlik a bőr megújulásának folyamata, melynek végére a ráncok akár 45 százalékkal csökkenhetnek. A meglévő, megnyúlt kollagén-rostokra is kedvező hatással van, "összerántja" azokat, így már az első kezelés is látványosan feszesíti a bőrt.
"Szúrós" szépülés
Léteznek olyan ránctalanító módszerek is, amelyek mikrosérülések - tűszúrások - révén képesek beindítani a bőrmegújulást. Ilyen például a dermaroller kezelés, apró tűkkel ellátott hengert görgetnek végig az arcon, miközben hidratáló anyagokat juttatnak a mélyebb rétegekbe.
Szintén gyors és tartós eredményt hozhat, ám vannak kockázataik is: egyrészt kellemetlenek vagy fájdalmasak lehetnek, másrészt felülfertőződhet a bőr. Ráadásul a napsütéses hónapokban - a májfoltok kialakulásának veszélye miatt - ilyen kezeléseket egyáltalán nem szabad végezni.