Minden nyáron ugyanazt a képet látjuk a dél-európai tengerpartokon: a strandokon a sápadt észak-európaiak bőrének színe már a rákvöröshöz közelít. Ha a bőr egyáltalán nincs hozzászokva az UV sugárzáshoz, akkor már a legjobb naptej sem segít - írja a német focus.de . A hozzászoktatást pedig több héttel a nyaralás előtt el kellene elkezdeni, méghozzá a napon! Hogy ez pontosan hogy működik, megtudhatjuk Marion Moers-Carpi müncheni dermatológustól.
A vitaminok megvédenek az oxidatív stressztől
Minden napfürdőzés igénybe veszi az immunrendszert, de mindenekelőtt a bőrt. Intenzív napsugárzás mellett keletkeznek ugyanis a rettegett szabad gyökök, amelyek a sejtekben idő előtti öregedést idéznek elő. Aki fel szeretné készíteni a bőrét a napsugárzásra, antioxidáns vitaminokkal és ásványi anyagokkal kell, hogy ellássa. Ezek az antioxidánsok megkötik a szabad gyököket, így a bőrünk kevésbé lesz kiszolgáltatva a káros hatásoknak.
A legfontosabb a béta-karotin, az A-vitamin előanyaga. A szervezetünk a béta-karotint a májunkban, a zsírszövetekben és a bőrben tudja tárolni. Ez az anyag elősegíti a pigmentképződést, így már belülről is kialakít egyfajta könnyű védelmi rendszert. Ahhoz azonban túl gyenge, hogy a fényvédő készítményeket helyettesítse.
A répa és a paradicsom felkészíti a bőrünket a nap káros hatásai elleni védelemre
A német társadalom számára ajánlott napi két milligramm béta-karotin (a répa, paprika vagy a káposzta tartalmaz belőle sokat) és a hasonlóképpen működő likopin (a legtöbb a paradicsomban található) bevitelét a legegyszerűbben nyers nyári saláták fogyasztásával oldhatjuk meg - amelyeket jó minőségű olajokkal egészíthetünk ki. Merthogy a karotinoidok a leghatékonyabban zsírral szívódnak fel.
Előbarnulás karotinoidokkal
Léteznek már (legalábbis Németországban) olyan termékek is, amelyeket kifejezetten azért ajánlanak, hogy felkészíthessük a bőrünket a napozásra. Ezek is hatékonyak lehetnek az oxidatív károsodás megelőzésében, hiszen tartalmaznak
- háromféle karotinoidot (béta-karotin, likopin, lutein)
- D-vitamint
- C- és E-vitamint
- szelént
- és más hasznos növényi anyagokat, például zöld teát
A béta-karotin nagy dózisban a napallergia ellen is jó
Moers-Carpi bőrgyógyászként mindenkinek ajánlja a béta-karotin nagy mennyiségben történő bevitelét a szervezetébe, aki a napsugaraktól viszket, illetve pattanásos, kiütéses lesz. "Aki hajlamos a napallergiára, szedhet a nyaralás előtt béta-karotin tablettákat - három hétig egyre nagyobb dózisban, amíg el nem éri a 100 milligrammos maximális értéket. Ezzel a tünetek megjelenése nagyrészt megakadályozható.
A naphoz való hozzászoktatás - mindig egy kicsit többet
Mindenesetre nemcsak belülről kell a bőrünket erősíteni, hanem lassan hozzá is kell szoktatni a napsütéshez. "Egy világos típusú bőrt nem szabad 10 percnél tovább kitenni a napsugárzásnak" - állítja Moers-Carpi. Akkor ugyanis nem fájdalmas égéssel kezdődik a nyaralás - UV védelem mellett sem.
A bőrünk rendelkezik olyan képességgel, hogy magát is védi a nap ártalmai ellen - legalábbis egy bizonyos mértékig. Amennyiben ugyanis UV sugaraknak van kitéve, egy megvastagodott, pigmentált réteg keletkezik rajta. Ennek a lebarnult rétegnek kevésbé erős faktorú naptejekre van szüksége, és hosszabb ideig érheti napsugárzás is.
A szolárium nem alkalmas arra, hogy felkészüljünk a napozásra
Hosszan tartó barnaságot csak a napfény rövidhullámú UV-B sugarai képesek előállítani. A rövidhullámú UV-S-sugarak csak rövidtávon képesek színt vinni a bőrünkbe, amely utána újra hamar sápadttá válik.
Ezért a szoláriumok teljesen alkalmatlanok arra, hogy a nyaralás előtt felkészítsék a bőrünket a napozásra- állítja Marion Moers-Carpi. A gépeik fényspektruma ugyanis túlnyomórészt UV-A sugarakból áll, 10-szer több van belőlük, mint a napfényben. A szoláriumbarnaság tehát semmiféle védelmet nem nyújt a leégés ellen. Ehhez jön még az is, hogy az UV-A sugarak ráadásul megtámadják a kollagén-rostokat is.
A mesterségesen színezett bőr sem véd
Az, hogy a barna bőr nem jelent automatikusan védelmet, az önbarnítókra is vonatkozik. Ennél a módszernél is ugyanolyan erős védekezésre van szükség a napon, mint a teljesen fehér bőr esetében.
A bőrgyógyász azt is hangsúlyozza, hogy még akkor is legyünk körültekintőek, ha a bőrünk jól elő van készítve a napozáshoz: a megfelelő faktorszámú krémek mellett viseljünk napszemüveget, és olyan kalapot, amelynek a karimája lehetőség szerint az egész arcunkat beárnyékolja. A déli órákat pedig töltsük árnyékban.
Az UV-indexből kiderül, milyen magas a napégés kockázata
A müncheni dermatológus azt is a napimádók lelkére köti, hogy a különböző időjárási alkalmazásokban rendszeresen ellenőrizzék a nyaralóhelyük UV-indexét. Ez az érték az UV sugárzás intenzitását mutatja, és függ az évszaktól, a földrajzi szélességtől és a tenger közelségétől is. Ha az index 1-3 (felhős ég), az teljesen ártalmatlan a bőrnek. Ha 4-7, akkor szükség van erős védelemre, ha pedig 8-at, vagy afölötti értéket mutat, akkor már óriási a terhelés. A szakember szerint ez utóbbi esetben ki sem szabad mennünk a napra.