A szárazsampon a modern kor vívmánya: sokak életét – elsősorban a nőkét – megkönnyíti, mivel ezek a termékek képesek "felszívni" a fejbőrről a felgyülemlett zsírt, így használatukkal néhány nappal kitolható az esedékes hajmosás. Azt viszont már kevesen tudják, hogy valójában mit fújnak a fejbőrükre és a hajukra.
Egy Connecticut állambeli független amerikai laboratórium munkatársai 34 különböző márkájú szárazsampont vizsgáltak (márkánként akár több terméket is), hogy kiderítsék, tartalmaznak-e rákkeltő hatású vegyi anyagokat. A vizsgált minták 70 százalékában magas volt a benzol szintje, ami szakemberek szerint azért aggasztó, mert a benzol rákkeltő anyag - írja a Healthline.
A vizsgált szárazsamponokban található benzol mennyisége márkánként és az egyes márkákon belül termékenként eltérőnek bizonyult: egyes mintákban 170-szerese volt az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) által meghatározott határértéknek. A minták közül tizenegyben haladta meg a határérték tízszeresét.
Amit a benzolról tudni kell
A benzol egy színtelen folyadék, amelyet kőolajból nyernek, és amelyet leggyakrabban oldószerként használnak. Rákkeltő hatású, ennek ellenére számos tisztító-, és festékoldószerben megtalálható. Sőt, ez a kőolajszármazék inaktív összetevőként különféle egészségügyi és testápolási termékekben is jelen van.
Mennyire veszélyesek a benzolt tartalmazó szárazsamponok?
„A benzol rákkeltő anyag: a benzolnak való krónikus kitettség összefüggésbe hozható bizonyos leukémiás és egyéb rákos megbetegedések kialakulásával. Rövid távú expozíciója álmosságot, fejfájást, hányingert is okozhat” – nyilatkozta a Healthline-nak Kelly Johnson-Arbor, a MedStar Georgetown Egyetemi Kórház orvosa, hozzátéve, hogy a vegyület belélegzése akut és krónikus egészségügyi problémákat is kiválthat.
Ugyanakkor, ahogy azt Samantha Radford vegyész és közegészségügyi szakértő megjegyezte: más az, ha valaki a foglalkozásából adódóan, mondjuk egy üzemben napi 8-12 órán át úgy dolgozik, hogy folyamatosan ki van téve a benzol hatásainak, és más, ha pár másodpercig érintkezik vele - amikor szárazsampont fúj a hajtöveire. Véleménye szerint nehéz megmondani, mennyire veszélyes a benzollal szennyezett szárazsampon használata.
A szárazsamponok piaci forgalmazásának szabályozása az Egyesült Államokban az FDA hatáskörébe tartozik. A gyógyszerekkel ellentétben viszont a kozmetikai termékek összetevőit az FDA nem hagyja jóvá. Ennek eredményeképpen a legtöbb kozmetikai összetevő biztonságosságát nem tesztelik humán klinikai vizsgálatokkal.