Szájszárazság
Szájszárazsággal mindenki találkozik élete során, de ha szájüregünkben rendszeresen nincs elegendő nyál ahhoz, hogy képes legyen az üreget nedvesen tartani, akkor kóros állapotról beszélhetünk. Ez létrejöhet a szükségesnél kevesebb folyadékbevitel miatt, koffeintartalmú italok fogyasztása után, nyitott szájjal való alvás esetén, de előfordulhat gyógyszerek mellékhatásaként, különböző betegségek - például cukorbetegség - tüneteként, valamint idősebb korban.
A hosszan tartó szájszárazság gyakran gyulladáshoz vezet, kirepedezhet az ajak, kisebesedhet a szájüreg belső felszíne, fekélyek, afták, fertőzések, hólyagok keletkezhetnek. A szájszárazság okozta tünetek enyhítésére (pl. cukorbetegek számára, vagy akiknél krónikus betegségre szedett gyógyszereik mellékhatása a szájszárazság) jó választás az Endoral szájöblítő oldat rendszeres használata, amellyel a szájszárazság okozta tünetek hatékonyan kezelhetők és a további szövődmények kialakulása is megelőzhető.
Szájnyálkahártya-gyulladás (sztomatitisz és mukozitisz)
Sztomatitisz (szájüregi gyulladás) különféle okok miatt alakulhat ki. Okozhatja nem kielégítő szájápolás, dohányzás, különböző fertőzések, fogászati beavatkozások, fogszabályzó vagy protézis viselése, valamint bármilyen sérülés a szájban, szájüregben, a fogíny mentén vagy a szájpadláson, amely begyullad.
Létezik a betegségnek egy speciális formája (a mukozitisz), amely daganatos kezelések - pl. fej-nyaki besugárzás és kemoterápia - mellékhatásaként alakul ki. A mukozitisz megelőzése és kezelése kiemelten fontos, mivel a nyálkahártya-gyulladás olyan súlyossá is fokozódhat, hogy az érintett képtelenné válhat a szájon át történő táplálkozásra a nagyfokú fájdalommal járó szájüregi fekélyek következtében. Súlyos mukozitisz esetén akár a daganatelleni kezelés megszakítására is sor kerülhet, amely jelentősen ronthatja a gyógyulási esélyeket.
Klinikai vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy ha az onkológiai kezelés megkezdésével egy időben - még a vörös, érzékeny és fájdalmas nyálkahártyával járó tünetek megjelenése előtt - megkezdték az Endoral szájöblítő alkalmazását, akkor az könnyebbé tette a szájnyálkahártya-gyulladás lefolyását. Amennyiben a tünetek súlyossá válnak, az Endoralt más szájöblítőkkel kiegészítve felváltva is használhatjuk, hogy így a különböző hatásmechanizmusok egymást erősítve vehessék fel a küzdelmet a súlyos mukozitisz ellen.
A sejtvédő molekula jótékony hatásai
Az Endoral egy ectoin nevű természetes anyagot tartalmaz, amelyet szélsőséges körülmények között - például sós vízben, tenger mélyén, sivatagban - élő baktériumok termelnek saját maguk megóvására a kíméletlen környezeti tényezőkkel szemben. Vízmegkötő tulajdonságánál fogva az ectoin megvédi ezeket a mikroorganizmusokat a kiszáradástól, gyulladáscsökkentő hatásával pedig pozitívan befolyásolja a szájnyálkahártya-gyulladás folyamatát, és elősegíti a sejtregenerációt. Hatását daganatos betegeknél klinikai vizsgálat igazolta. A betegek kiválóra értékelték a tünetek csillapításában tapasztalt hatását.
Endoral szájöblítő oldat
Az ectoin tartalmú Endoral szájöblítő oldat egyszerre csökkenti a szájszárazság, valamint a szájnyálkahártya-gyulladás tüneteit. Nedvesíti a kiszáradt nyálkahártyát, tisztítja a szájüreget, enyhíti a fájdalmat, a vörösséget és az égő érzést, ezáltal megkönnyíti az evést, az ivást és a beszédet, továbbá elősegíti a szájnyálkahártya regenerációját.
A nagy biztonsággal alkalmazható készítmény használata egyszerű: csak nedvesítse be a szájüreget az ampulla tartalmával naponta több alkalommal úgy, hogy ajkait összezárva mozgatja a folyadékot körben a szájüregében, majd 30 másodperc elteltével köpje ki a folyadékot.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz