Az öregedés elkerülhetetlen velejárója az életnek. Ahhoz azonban, hogy ezt a folyamatot késleltessük, egyszerű szokásokkal mi magunk is sokat tehetünk . Ha kicsit jobban odafigyelünk az egészségünkre, arra, hogy mit eszünk, milyen környezetben élünk, akár évekkel is meghosszabbíthatjuk fiatalságunkat.
A megfelelő napszemüveg
A szem nem csak a lélek tükre, hanem az egészségünké is. Ahogy öregszünk a látásunk is romlik. Gyakori szembetegségek az idősebb korosztály körében a szürke hályog és a makuladegeneráció , ezek kialakulásában pedig komoly szerepet játszik a nap. A megfelelő napszemüveg remekül védi a szemünket a káros sugaraktól. Habár borsos az áruk, de hosszú távon kifizetődő a használatuk.
Vásárlásnál ügyeljünk arra, hogy a keret körülhatárolja a szemet. A lencse anyaga védi a szemet a káros ultraibolya sugaraktól. A lényeg, hogy megfeleljen az európai szabványoknak: keressük a CE-jelölést a lencsén.
Igyunk úgy, mint egy borszakértő
Sok emberre igaz, hogy bár nem hívják magukat alkoholistának , mégsem utasítják vissza a felkínált italt. Ezt "szociális alkoholizmusnak" nevezzük. Az alkohol és az élettartam között szoros az összefüggés, hiszen számos ráktípusért, szívbetegségért vagy a magas vérnyomásért is felelőssé tehető. Sokkal jobb megoldás, ha úgy tanuljuk meg értékelni az italt, hogy nem válunk függőkké. A sommelier, azaz borszakértő szereti a bort és tudja is, hogyan érdemes meginni azt. Élvezzük ki az ital ízét, ne legyünk mohók. Minél lassabban ürül ki az üveg, annál lassabban emelkedik a véralkoholszint. Tanuljuk meg élvezni és lassan kortyolgatni az italokat.
Figyeljünk oda a hűtőnkre
Hűtő nélkül elképzelhetetlen lenne a konyha, ez egy fontos része az életünknek. Azonban ne felejtsük el, hogy igazi baktériumtelep lehet ez a hasznos berendezés. Ahogy öregszünk, az immunrendszerünk hatásfoka csökken, nehezebben védi meg a szervezetünket az esetleges betegségektől. Ezeknek a betegségeknek pedig kiváló táptalaja lehet a hűtőnk , hiszen számos olyan élelmiszert halmozunk fel benne, amelyet egyszerűen nem eszünk meg. Az elhanyagolt hűtő igazi baktériumtelep.
Éppen ezért takarítsuk rendszeresen a hűtőnket, lehetőleg havi kétszer. Ehhez nincs másra szükségünk, mint egy szivacsra és némi ecetre . A lejárt szavatosságú termékeket dobjuk ki, és igyekezzünk annyit főzni, amennyit valóban megeszünk. Ha nem szeretünk pazarolni, mindig csak annyi élelmiszer legyen a hűtőben, amennyit tényleg felhasználunk.
Együnk fokhagymát
A fokhagyma a francia konyha fontos alapanyaga, de nem csak remek íze miatt. Gazdag antioxidánsokban, gyakorlatilag egy pajzs a szabadgyökök ellen. A szabadgyökök a sejtek lélegzése során termelt végtermékek, melyek oxidálják a sejteket, felgyorsítva azok öregedését. Ennek megakadályozásában segítenek nekünk az antioxidánsok, ezért kell olyan ételeket ennünk, amelyek nagymértékben tartalmazzák ezeket. Ilyenek a zöldségek, gyümölcsök, és a fokhagyma is. Nyersen fogyasztva védelmet nyújt a szív- és érrendszeri betegségek ellen, védi az emésztőszervrendszert.
Ápoljuk a dekoltázst
A dekoltázst nem csak a férfiak örömére ápolhatjuk, hanem a bőrünk fiatalos állapota végett is. Mivel ezen a területen kevesebb a faggyúmirigy, a bőr hamarabb kiszáradhat. Ezért ha meg akarjuk akadályozni a bőrünk öregedését , érdemes több időt szentelni a dekoltázs ápolására is, amely 3 lépésből áll:
Hidratálás: minden nap szánjunk rá 5 percet!
Hámlasztás: aprószemcsés terméket válasszunk!
Védelem: ez különösen nyáron fontos: ne felejtsünk el fényvédő rémet alkalmazni!
Étkezzünk stílusosan
Ne együnk a TV előtt. Adjuk meg a módját, és üljünk le az asztalhoz, koncentráljunk csak az étkezésre! A TV előtt hajlamosabbak vagyunk többet enni, ugyanis nem tudunk rendesen az étkezésre figyelni.
A sokat ismételt varázsszó: sportoljunk
A sport idős korban még fontosabb, mint gondolnánk, ugyanis megakadályozza az időskori csontritkulást , csonttömegvesztést. Válasszunk vízi sportot: az úszás, vízi torna nem csak a csontoknak, de az ízületeknek és az izomzatnak is jót tesznek! Emellett segítik a szív munkáját és a hátfájdalmak ellen is remek megoldásként szolgálnak!
Válasszuk ki a tökéletes párnát
A lágy szövetek az idő előrehaladtával sérülékenyebbé válnak, ezért nagyobb odafigyelést igényelnek. Egészen egyszerű változtatásokkal is segíthetjük testünk munkáját, például a megfelelő párna beszerzésével. A nyaki fájdalmon sokat segíthet egy jól kialakított párna. Ez természetesen függ az alvási szokásoktól is: aki az oldalán alszik, annak egy vastagabb párna ajánlott, mivel így a nyaki csigolyák megkapják a megfelelő tartást. Amennyiben a hátunkon szeretünk pihenni, érdemes egy kisebb, vékonyabb párnát beszerezni, amelyhez jobban igazodik a gerincünk. Ha rosszul alszunk, érdemes kezeltetni a problémát, hiszen időskorban még fontosabb a megfelelő pihenés, ugyanis a test nehezebben regenerálódik.
Ne hibáztassuk magunkat
Íme három jó tanács, hogy ne érezzünk állandóan bűntudatot:
1. Nem vagyunk tökéletesek, senki sem az. A legjobb, ha ezt elfogadjuk végre. Lássuk be, nem tudunk mindent irányítani.
2. A világ nem fekete és fehér: lássuk meg mindennek a jó és a rossz oldalát is. Ez sokat segít az empátia fejlesztésében is.
3. Gyerekként kettős világképpel rendelkezünk: van ami jó, és van, ami rossz. Ez azonban ennél bonyolultabb. A tökéletesség iránti vágy előbb utóbb kudarccal fog végződni. Hallgassuk meg a vágyainkat akkor is, ha az ellentmond a határainknak.
Összességében: ha hosszú ideig akarunk élni, el kell kezdenünk élni.
Forrás: dailymail.co.uk