Láz és betegségek után gyakori tünet
A haj ciklusokban nő. Az első szakasz az anagén szakasz, amikor a hajhagymák felserkennek, a hajszálak pedig nőni kezdenek. A második a katagén szakasz, amikor a haj nyugalmi állapotban van, majd ezt követi a harmadik, telogén szakasz, amikor kihullik. Egyes betegségek, lázas állapotok után átmeneti intenzív hajhullás jelentkezhet . Ennek oka, hogy kialakul a telogén effluvium állapot - foglalta össze dr. Brezán Edina bőrgyógyász és kozmetológus szakorvos, a Budai Allergiaközpont orvosa.
A telogén szakasz tehát a hajszálak utolsó, kihullás előtti fázisa. Általában a hajunk 10-15 százalékát érinti ez a szakasz. A telogén effluvium hajhullástípus akkor következik be, amikor a nyugalmi fázisban lévő hajhagymák száma megnövekszik, vagyis egyszerre nagyobb mennyiségű hajszálunk kerül kihullás előtti fázisba.
A telogén effluvium jól ismert esete a nők körében a szülést követően jelentkező intenzív hajhullás. Bizonyos gyógyszerek szedése, fokozott stressz, egyéb hormonális változások, pajzsmirigybetegség, cukorbetegség és hiányos táplálkozás mellett fertőző betegségek és lázas állapotok is előidézhetik ugyanakkor.
Ijesztőek lehetnek a tünetek
A hajhullás az őszi és a tavaszi időszakban természetes jelenség. Telogén effluvium esetén azonban az ilyenkor megszokottnál nagyobb mennyiségű hajvesztés történik, aminek mennyisége különösen hajmosást követően szembetűnő. Hajszálakat találhatunk a párnán, a ruháinkon, és a korábban dús hajkorona is észrevehetően megritkulhat. Az intenzív hajhullás akár hat-kilenc hónapig is tarthat.
A stressz és a szorongás mindennapjaink része a járvány időszakában. Telogén effluvium önmagában emiatt is kialakulhat, így a jelenlegi helyzetben intenzívebb hajhullást tapasztalhatnak azok is, akik még nem estek át a fertőzésen.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A betegség vagy fokozott stressz által kiváltott intenzív hajhullás rendszerint hat-kilenc hónap alatt elmúlik. Ennyi idő elteltével a hajhullás fokozatosan mérséklődik, és új hajszálak jelennek meg. Ha ez elmarad, és a hajhullás mértéke nem csökken, javasolt szakemberrel kivizsgáltatni a kiváltó okokat. Akkor is javasolt bőrgyógyászt felkeresni, ha a hajhullás mellett egyéb panasz is jelentkezik. A viszkető fejbőr, égő érzés, kiütések ugyanis nem a telogén effluvium tünetei, ilyen esetben a hajhullásnak egyéb kiváltó oka lehet.