Az igaz, hogy a fejbőrünk, akár csak az arcbőrünk, tulajdonképpen "önzsírozó", vagyis, folyamatosan faggyút termel ahhoz, hogy a fejbőrt hidratáltan tartsa, és megvédje a kiszáradástól. Azonban a zsírok, olajok problémákhoz is vezethetnek (ráadásul nemcsak esztétikai jellegűekhez). Esetenként ugyanis a fejbőrön megtelepedhetnek olyan gombák, melyek éppen ezekkel a zsiradékokkal táplálkoznak, és akár csúnya, hámló, viszkető foltokat is okozhatnak. Ezt nevezzük seborrheának . A gyakoribb hajmosás akár meg is akadályozhatja ennek a kialakulását.
A hajmosás emellett a fejbőr elhalt hámsejtjeit is eltávolítja, vagyis tulajdonképpen egyfajta "bőrradírként" is alkalmazható. Ezek a hámsejtek egy idő után összetapadhatnak, és korpásodásra emlékeztethetnek. Az elhalt hámsejtek eltávolításával a hajhagymák is új erőre kaphatnak, a samponozás során pedig átmasszírozzuk a fejbőrt, ez pedig a vérkeringést serkenti. Vagyis, a gyakori hajmosással nem ártunk, hanem még használhatunk is a hajunknak.
Azt tehát, hogy milyen gyakran mossuk a hajunkat, elsősorban attól függ, hogy milyen állapotban van a hajunk, illetve a fejbőrünk. Akiknek száraz és viszkető a fejbőre, esetleg töredezett, sprőd a haja, annak érdemes ritkábban mosnia, akinek viszont normál vagy zsírosabb, az nyugodtan moshatja akár naponta is.
A száraz haj állapotán csak ront a gyakori hajmosás
Milyen sampont érdemes választani? A legfontosabb természetesen az, hogy a fejbőrünk és a hajunk típusához illeszkedjen az, azonban érdemes más dolgokra is figyelni. A hajdúsító samponokat általában jobb kerülni, mert azok tulajdonképpen enyhén károsítják a hajat annak érdekében, hogy az dúsabbnak, többnek tűnjön. Azokkal a samponokkal, hajbalzsamokkal pedig, amelyek sok növényi alapanyagot tartalmaznak, legyünk óvatosak, mert akár allergiás reakciókat is okozhatnak.