Milyen bőrproblémák jelentkezhetnek a terhesség alatt?

A közhiedelem szerint a terhes nők csak úgy ragyognak. A valóság prózaibb: a várandóssággal összefüggő hormonális változások bőrproblémákat is okozhatnak.

A terhesség alatti hormonális változások a bőrre is hatással vannak: alig van olyan nő, akinél ne nehezítenék terhességi csíkok, pattanások, bőrfoltok a babavárás időszakát. Ezek legtöbbje szerencsére a szülés után visszahúzódik vagy jelentősen enyhül, de érdemes odafigyelni rájuk a várandósság időszakában.

Akné

Az egyik leggyakoribb bőrprobléma terhesség alatt, hogy a pattanásokra hajlamos, aknéval küzdő nők bőrének állapota látványosan romlik – nem ritka, hogy úgy érzik magukat, mintha a kamaszéveik ismétlődnének a bőrükön.

A jelenség oka, hogy a terhesség hormonális változásainak köszönhetően a bőr faggyúmirigyeinek aktivitása fokozódik. A megnövekedett faggyútermelés mellett pedig a bőrben található faggyúmirigyek kivezető nyílása eltömődhet - egyebek mellett zsíros krémek használata, az elhalt hámsejtek nem megfelelő hámlása miatt –, és könnyen be is gyulladhat. A terhes nőknek, az ilyen tünetek súlyosbodásának megelőzése érdekében, tanácsos fokozottan ügyelniük a körültekintő bőrtisztításra és -ápolásra. Komolyabb esetben bőrgyógyász szakvéleményét is érdemes kikérniük.

Terhességi csíkok

Becslések szerint a tíz várandós nőből kilenc tapasztalja meg a terhességi csíkokat, a striákat: az elsősorban a has, comb, emlő bőrén megjelenő, eleinte inkább lilás színű, majd fehér, kissé gyöngyházfényű elváltozásokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A terhességi csíkok megjelenése szintén a hormonháztartás megváltozásának számlájára írható: hatására az említett testtájakon megnyúlnak a kötőszövetek rostjai. Hormonális okok mellett a fizikai terhelés és az anyagcsere folyamatok megváltozása is hozzájárul a csíkok kialakulásához: hasonló elváltozások jelennek meg hirtelen, nagy testsúlygyarapodás vagy -csökkenés esetén is. A striák megelőzéséért azzal tehetjük a legtöbbet, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozásra és a mozgásra, a hízás elkerülésére.

A várandóssággal összefüggő hormonális változások bőrproblémákat is okozhatnak

Hiperpigmentált bőrterületek: terhességi májfoltok

Egy következő gyakori, ugyancsak hormonális hatásnak - a megemelkedett progreszteronszintnek - köszönhető panasz a májfoltok (melazma) megjelenése. A bőr megnövekedett melabnin-termelésének következtében az arcon barnás-szürkés színű, szabálytalan, esetleg térképszerű foltok keletkeznek, elsősorban a homlokon, a száj körül, az orrháton.

A melazma veszélytelen elváltozás, és ha a terhesség során jelent meg, akkor szülés után rendszerint visszahúzódik, nyomtalanul eltűnik. Ha már kialakult, napfény hatására - a szeplőkhöz hasonlóan - sötétebbé válik. A megelőzés érdekében fontos, hogy ne tegyük ki bőrünket túlzott napsütésnek, illetve kerüljük a szoláriumot.

Azon ritka esetekben, amikor a májfoltok megmaradnak, és esztétikai szempontból zavaróvá válnak, helyi kezeléssel, például krémekkel, kémiai vagy fizikai hámlasztással, bőrcsiszolással (mikrodermabrázió) lehet enyhíteni a foltok láthatóságát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.