Egy izzadással kapcsolatos véleményeket , fogyasztói szokásokat vizsgáló kutatás szerint, bár az izzadás kezelése létfontosságú a testápolás szempontjából, mégis kevesen tudják, hogy miként védekezzenek hatékonyan.
Naponta az izzadás ellen
A mai korban, a hölgyek körében kiemelt fontossággal bír az izzadás hatékony kezelése, ezt mutatják a Rexona Maximum Protection kutatásának adatai. A spray-ket használó nők 73 százaléka naponta használja dezodorját, de a stiftet használók kétharmada is minden nap beveti a kiválasztott készítményt. A gyakori használat ellenére mégis a legtöbben nem vagyunk tisztában az izzadásgátlás legfontosabb szabályaival. Ez lehet az oka annak, hogy a deót vagy izzadásgátlót használók közel fele nyilatkozott úgy, hogy alkalmanként még így is komoly problémát jelent számára az izzadás.
A megkérdezettek egyharmada pedig szeretné hatékonyabb készítményre cserélni a jelenleg használt spray-ét vagy stiftjét. Dr. Stehlich Gábor bőrgyógyász, a Magyar Magánbőrgyógyászok Közhasznú Egyesületének főtitkára szerint ma már léteznek olyan készítmények a piacon, amelyek valóban hatékonyak. A szakember mindemellett arra is felhívja a figyelmet, hogy a fokozott izzadás betegség jele is lehet, így ha szokatlan verejtékezési tüneteket észlelünk magunkon, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz. A kutatás arra is rávilágított, hogy a legtöbben valamilyen illatos spray-t használnak (57 százalék), a kedveltségi lista második helyén a golyós dezodorok állnak (44 százalék) míg a legkevesebben választják a stifteket (24 százalék). Sokan egymás mellett párhuzamosan is használják a különböző típusokat. A legtöbb nő (82 százalék) pedig parfümmel együtt használja izzadásgátlóját vagy deóját.
Mindent a verejtékezésről
A verejtékezés testünk természetes folyamata, amely fontos szerepet tölt be a test optimális hőháztartásának fenntartásában. Normál esetben napi fél-egy liter közötti folyadékot is elpárologtathat a szervezetünk, de ez a mennyiség sport, magas hőmérséklet, stresszes helyzetek hatására akár a többszörösére is emelkedhet. A bőrben található verejtékmirigyek száma 2-5 millió között van, az izzadás mértéke ezek számától is függ. A verejtékmirigyeknek kétféle típusát különböztetjük meg, az úgynevezett ekkrin mirigyek a szimpatikus idegrendszer szabályozása alatt állnak, míg az apokrin mirigyeket a hormonális rendszer irányítja. Előbbiek főként a tenyéren és a talpon, valamint az arcon és a hajtöveknél találhatóak, és nagyrészt színtelen és szagtalan, magas víztartalmú váladékot termelnek. A másik típusú verejtékmirigy többek között a nemi szervek, az emlő és a hónalj területén helyezkedik el nagyobb számban. Ezek a serdülőkor idején aktivizálódnak, majd az öregkor beköszöntével működésük csökken. Cseppszerű, erősebb szagú váladékot termelnek, amelyet a szőrtüszők nyílásához vezetnek ki. Amennyiben ez a váladék sokáig a bőrfelszínen marad, akkor elindulhat a verejték bőrbaktériumok általi bomlása, ezáltal kellemetlen szag alakulhat ki - hangsúlyozta Dr. Stehlich Gábor, bőrgyógyász.
A nagyobb igénybevétel hatékonyabb izzadásgátlót kíván
A hónalj környékén különösen kellemetlen tünetek jelentkezhetnek fokozott igénybevétel, stresszes helyzetek, hő hatására. A hőháztartás szabályozásában az egész testünk részt vesz, és annak ellenére, hogy a figyelmet leginkább a hónalj vonzza, ez a terület csak minimális mértékben biztosítja szervezetünk hűtését. Éppen emiatt nem indokoltak azok a félelmek, melyek szerint a hónalj izzadási folyamatainak gátlása negatívan befolyásolhatja a szervezet működését - tette hozzá a bőrgyógyász.
A különböző dezodorok közül számtalan típus és illat közül választhatnak a fogyasztók: egyrészt léteznek olyan deók, amelyek illatanyagaik révén segítenek a kellemetlen testszag semlegesítésében, másrészt vannak az izzadásgátlók , amelyek gátolják az izzadást, és csökkentik a verejtékezés mértékét. A legtöbben reggel használnak dezodort, holott létezik olyan készítmény is, amely speciális technológiája révén esti használat esetén tudja a leghatékonyabban kifejteni hatását. A test hőmérséklete ugyanis éjjel, nyugalmi állapotban lecsökken, ilyenkor legkevésbé aktívak a verejtékmirigyek, így az izzadásgátló összetevőknek van ideje kifejteni hatását.