A rendszeres napi zuhanyzás a 20. században terjedt el, amikor mindenki számára könnyen elérhetővé vált a meleg víz. Addig a fürdés ünnepi esemény volt, és nem igazán vitték túlzásba, sőt voltak olyan időszakok, amikor egyenesen egészségtelennek tartották. Manapság azonban elképzelhetetlennek tartjuk, hogy hosszabb ideig ne fürödjünk, és mindenki jól ismeri azt a kellemes érzést, amit egy hosszú, forró zuhany jelent. De valóban olyan egészséges ez?
Minél többet zuhanyozik valaki, annál többször sérül a bőr védőrétege Úgy gondolhatjuk, hogy minél többet zuhanyozik valaki, annál tisztább lesz, annál több kórokozót távolít el a bőréről, így a tisztaság egészségességgel is együtt jár. Azonban a kutatások éppen ennek az ellenkezőjét állapították meg: a szappan, tusfürdő nem pusztítja el a bőrön lévő baktériumokat, csak felborítja annak egyensúlyát, és fokozza annak az esélyét, hogy a kártékony mikrobák elszaporodnak (ezek lehetnek például felelősek a gyulladt pattanások kialakulásáért).
Minél többet zuhanyozik valaki, annál többször sérül a bőr védőrétege , és annál kevesebb esélye van a szervezetünknek regenerálódnia, vagyis helyreállítania ezt a réteget. A túl gyakori zuhanyozás egyik eredménye tehát a száraz, irritált, viszkető, sebesedésre is hajlamos bőr.
A zuhanyozás utáni törölközés is tovább "roncsolhatja" a bőrünket: az erőteljes dörzsölés ugyanis mikroszkopikus sérüléseket is létrehozhat. Ideális esetben vagy gyengéden felitatni kellene a vizet a bőrünkről , vagy hagyni, hogy a levegőn magunktól száradjunk meg.
A bőrünk egészsége szempontjából tehát kifejezetten káros lehet a túl gyakori zuhanyozás, ezért nemhogy nem ártalmas, de kifejezetten előnyös lehet, ha egyszer-egyszer kihagyunk egy fürdőt (természetesen, a fürdés gyakorisága nagymértékben függ az egyéni igényektől, az életmódtól is). Használjunk kímélő szappant, a forró víz helyet részesítsük előnyben a langyosat, és ne feledkezzünk el a fürdés, zuhanyozás utáni rendszeres testápoló-használatról sem.