Az Egyesült Államokhoz hasonlóan ma már egyre több a súlyproblémával küzdők száma Európában is. Angliában például ma már a felnőttek közel 70 százaléka túlsúlyos, ezért a kövérség kérdése egyre fontosabbá válik. Egy nemrégiben kiadott könyv azonban meglepő módon azt állítja, hogy valójában nem a túlsúly a fő probléma, a legtöbb kárt pedig pont a fogyókúrák okozzák.
Carl Lavie amerikai kardiológus Az Elhízás Paradoxona (The Obesity Paradox) című könyvében arról ír, hogy az egészség záloga nem a karcsúság, hanem a fittség, amit pedig súlytól függetlenül el lehet érni. Lavie szerint a kövérséget és a zsírt ok nélkül démonizálják a mai társadalmak, holott attól még, hogy valaki nehéz, lehet teljesen egészséges, a lényeg ugyanis az, hogy fittek legyünk, nem pedig az, hogy vékonyak.
Noha azt Lavie sem tagadja, hogy az elhízás megnöveli a szívbetegség kockázatát, mindezt azzal egészíti ki, hogy a nagyobb darab embereknek jobbak a túlélési esélyeik vékony társaiknál. Ezt nevezi ő az elhízás paradoxonának, hogy miközben a kövérek gyakrabban betegednek meg, a szívbetegek között a nagyobb súlyúak 30-50 százalékkal kisebb arányban halnak meg, mint a sovány sorstársaik. A szakember hangsúlyozta, hogy egyáltalán nem az elhízás propagálása a célja, sokkal inkább az, hogy azok az emberek, akik évek óta sikertelenül próbálnak lefogyni, legalább próbáljanak fittek maradni, mert ha ez sikerül nekik, azzal jóval kedvezőbb kilátásaik lesznek a jövőre nézve.