A parabének kozmetikumokban elterjedt tartósítószerek. Mivel károsítják az emberi hormonrendszert, sőt rákkockázatukról is megjelentek tanulmányok, ezért több európai ország kezdeményezte a tilalmukat, illetve több világméretű gyártó a kivonásuk mellett döntött.
A parabének olyan erőteljesen avatkoznak be az emberi hormonrendszerbe, hogy például a lányoknál előrébb hozzák a nemi érettséget. Ettől függetlenül, széles körű tiltás híján, sok cég még mindig nem hajlandó kiváltani, továbbra is használják őket, még baba termékekben is.
Az 1960-as évek vége óta gyártott triklozán (triclosan), mint antibakteriális és gombaölő adalék rengeteg kozmetikai termékben megtalálható. Például fogkrémekben, (folyékony) szappanokban, dezodorokban, borotválkozás utáni szerekben, szájvizekben.
Bár egyre több potenciális egészségkárosító hatást írnak a triklozán számlájára, az európai hatóságok még nem tiltották be használatukat a kozmetikai termékekben. A triklozán a kozmetikumokból bejut az emberi szervezetbe (bőrön, nyálkahártyákon keresztül) és felhalmozódik. A szervezetbe jutó triklozán, bár akut módon nem mérgező, hosszú távon már egészen alacsony koncentrációban is súlyosan károsíthatja az egészséget.
Több kutatás is bizonyította, hogy megzavarhatja az élőlények hormonháztartását, gátolja a nemi hormonok működését, károsan befolyásolhatja a magzat növekedését , fejlődését is, továbbá károsítja a pajzsmirigy működését. Még egyes daganatos megbetegedésekkel is összefüggésbe hozták.
Egy Európai Uniós vizsgálat szerint a baktériumok genetikai állományába beavatkozva, szuperrezisztens baktériumok kialakulását idézi elő. Jó hír, hogy több kozmetikai gyártó önként kivonta termékeiből, de még mindig akad néhány vállaltan triklozán tartalmú fogkrém, szappan, dezodor , púder a boltok polcain.
Szerencsére több gyártó is felismerte már, hogy kockázatos anyagról van szó, ezért ígéretet tettek arra, hogy kivonják a termékeikből. Vásárlóként addig is annyit tehetünk, hogy megnézzük az összetételi listát, az ugyanis mindent elmond a termékről.