A vegyület a nagymértékű felhasználás miatt mind egészségügyi, mind környezetvédelmi szempontból kockázatot jelent. A mesterséges vegyületet kimutatták már a természetes vizekből, az abban élő algákból, halakból, de az emberi anyatejből és vizeletből is - írják.
A triklozánt nem csak állatkísérletekben vizsgálták. Egy másik amerikai kutatócsoport eredményei szerint a higiéniai termékekben lévő tartósítók és antibiotikumok (beleértve a triklozánt is) elősegítik a gyermekekben az allergia kialakulását. A felmérésben 860 6 és 18 év közötti fiatal vérének IgE antitest koncentrációját és vizeletük tartósítószer- és antibiotikumtartalmát vizsgálták.
A vizsgált anyagok magasabb koncentrációja az allergiát jelző antitestek mennyiségének megemelkedésével járt együtt. A kutatók szerint nem biztos, hogy ezek az anyagok közvetlenül járulnak hozzá az allergia kialakulásához, de ha áttételesen is, szerepük lehet benne. Az eredmények igazolják azt a korábbi tapasztalatot, hogy a gyermekkori túlzott higiénia, amelynek eredményeként a szervezet csak kis mennyiségű káros mikroorganizmussal találkozik, kedvezőtlen hatással van az immunrendszer fejlődésére. Az eredmények alapján az antimikrobiális vegyületek felborítják a szervezetben az egyes mikroorganizmusok optimális arányát.