Magyarország igazi fürdő-nagyhatalom, az ország szinte minden részén élvezhetjük a gyógyvizek nyújtotta wellness-szolgáltatásokat. Ezeket a helyeket nem csupán élvezeti értékük miatt látogatják nagy számban a turisták, de az egészségre gyakorolt hatásuk miatt is. A gyógyvízben oldott ásványok a bőrön keresztül - kisebb mennyiségben - felszívódnak, és bizonyítottan hatással vannak bizonyos betegségekre. A különböző panaszokat más-más típusú gyógyvíz orvosolhatja, ezért fontos tudni, hogy milyen hatással is van ránk a víz, amelyben megmártózunk!
Kiken segít a kloridos, konyhasós víz?
"A Magyarországon lévő sós vizeket főként mozgásszervi megbetegedésekben szenvedőknek szoktuk javasolni, de nőgyógyászati, illetve bőrgyógyászati panaszok esetén is enyhíthetnek a tüneteken. Ezek a vizek általában jódban és brómban is gazdagok, ezek együttesen pedig erős gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek és az immunrendszer működését is serkentik" - mondta el a HáziPatika.com kérdésére Dr. Bender Tamás reumatológus szakorvos, a Magyar Balneológiai Egyesület alelnöke. A világon viszonylag kevés tudományos kutatás készült a kloridos vizek nőgyógyászati hatásait illetően, ezek egyikét itt Magyarországon végezték el a parádi timsós vízzel. A Heves megyei Parád többféle gyógyvízkinccsel rendelkezik, melyek között legismertebb a vasas-timsós fürdővíz, amely igazoltan javíthatja a nőgyógyászati panaszokkal küzdők állapotát, ivókúrában pedig a gyomor- és bélrendszer betegségein javíthat.
Magasabb sótartalmú vizek használatával balneo-fototerápiát is alkalmaznak számos magyar centrumban - magyarázta Dr. Bender Tamás. Ennek lényege, hogy mesterséges módon (a víz ásványianyag-tartalma, illetve a fényviszonyok kombinációjával) a Holt-tengerrel megegyező körülményeket alakítanak ki a pácienseknek. A beteget sós vízbe fektetik, majd egy speciális, szabályozott mértékű UV-B sugárzást is kap - ezek együttes hatása több bőrgyógyászati betegség , például a pikkelysömör kezelésére is alkalmas. Különösen magas sótartalmú gyógyvizeket emellett inhalációs terápiákra is használnak.
Speciálisan sós víznél jelentkező kontraindikáció nincsen, vagyis a kloridos vizek használata senkinek nem járhat komolyabb veszéllyel. Ez persze csak a fürdőre igaz, a magasabb nátriumtartalmú vizek ivókúrája bizonyos betegségek esetén nem javasolt, erről minden esetben konzultáljunk a háziorvosunkkal - javasolja a reumatológus.
Kloridos vizeket találhatunk például Cserkeszőlőn, Debrecenben, Egerben, Kiskunmajsán, Hajdúszoboszlón, Karcagon, Sóshartyánon, illetve Pesterzsébeten. Hasonló gyógyhatásuk van emellett az alföldi sziksós tavaknak is.