Gyógfürdőbe tb-támogatással is mehetünk, és többféle kezelésre is jogosultak lehetünk. A gyógyfürdők itthon amúgy is rendkívül népszerűek a betegségek megelőzése miatt. Az ilyen fürdők látogatását a vendégek sokszor pihenéssel és rekreációval kötik össze. Ám sokszor arra is szükség van, hogy a betegségben szenvedő emberek megoldást találjanak. Ilyenkor jönnek jól a tb-támogatások, amelyekkel "fürdőgyógyászati eljárásokat" vehetünk igénybe.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőt (NEAK: gyakorlatilag ez a szervezet illetékes a tb-támogatások ügyében) arról kérdeztük, hogy egy beteg mikor veheti igénybe a gyógyfürdőket, ha kezeltetni akarja magát. A NEAK gyógyászati ellátásokat finanszíroz, többek között gyógyfürdőkben is. De kapható tb-támogatás széndioxidos gyógygázfürdőbe (mofettába) is; Magyarországon ilyen természetes gyógyhely Mátraderecskén van. Itt érrendszeri betegségek, magas vérnyomás, diabétesz érszövődményei, fekélyes és különböző reumatológiai betegségek esetében segíthetnek - a széndioxid gyógygázfürdő honlapja szerint .
Receptre írják fel
A fürdőgyógyászati ellátások pedig legtöbbször a krónikus reumatológiai, ortopédiai, neurológiai, illetve érbetegségek rehabilitációjánál javallottak. Erről tb-támogatást természetesen az kaphat, aki megfelelő biztosítási jogviszonnyal rendelkezik, de persze ez nem elég a gyógyfürdők és más létesítmények látogatásához: a betegek egészségi állapotától is függ a támogatás. A betegeknek a kezelőorvos recepten "írhatja fel" az ellátást. A NEAK által finanszírozott fürdőgyógyászati ellátásokról az interneten is lehet tájékozódni .
Így a tb-támogatott fürdőgyógyászati ellátások közé tartozik többek között: a gyógyvizes gyógymedence (ideértve a hévízi tófürdőt) és kádfürdő, az iszappakolás, a súlyfürdő, a szénsavas fürdő, az orvosi gyógymasszázs, a víz alatti vízsugármasszázs, illetve a csoportos gyógytorna és a komplex fürdőgyógyászati ellátás. Az úgynevezett "egyéb rehabilitációs célú gyógyászati ellátások" között szerepel ezeken kívül a 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszás és a már említett szén-dioxid gyógygázfürdő (mofetta).
Ami a konkrét fürdőket illeti, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. számos gyógyszolgáltatást kínál vendégeinek. A felső- és alsólégúti betegségek gyógyítását az inhalatórium szolgálja a Szt. Gellért Gyógyfürdőben. A sókamra és az inhalációs kezelések gyors, hatásos gyógymódok, amelyek szinte azonnali közérzetjavulást eredményeznek.
A Lukács, a Széchenyi és a Gellért Gyógyfürdőben a szénsavas kádfürdő-kezelés során langyos vízben fekszik a vendég, amelybe széndioxidgáz apró, pezsgő buborékjait pumpálják; hatásukra javul a keringés. Iszapkezelés során pedig az iszapban található ásványi anyag, illetve az iszap kiváló hőtároló képessége és lassú hőátadása révén mélyre ható, átmelegítő, az izomkötöttséget oldó és vérbőséget előidéző hatást lehet elérni.
A már említett tb-támogatott fürdőkezelések közül a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. gyógyfürdőiben szinte valamennyit kínálja, ám a komplex fürdőgyógyászati ellátás közvetlenül nem rendelhető. (Ez amúgy a mozgásszervi betegek részére egyénre szabott, komplex kezelést nyújtó szolgáltatás.)
Külföldi kezelést is támogathatnak
Megkérdeztük a NEAK-ot arról is, hogy milyen külföldi gyógykezeléseket támogatnak. Hangsúlyozták, hogy ebben az esetben a kérelmezhető ellátások körét nem határozzák meg előre, így az esetleges támogatás "irányulhat Magyarországon befogadott, de a beteg szempontjából orvosilag indokolt időn belül el nem látott beavatkozások külföldi elvégeztetésére, illetve olyan beavatkozásokra, amelyeket még a magyar társadalombiztosításba nem fogadtak be."
Az orvosszakmai véleményt mindig a NEAK-tól független orvosszakértő vagy illetékes tagozat mondja ki - hangsúlyozta a szervezet. Az elbírálás legfőbb szempontja, hogy a kért ellátás szakmailag elfogadott legyen és a beteg számára "reális egészségnyereséggel járjon".