A Balaton környéke az egyik legnépszerűbb belföldi turisztikai régió: a tó déli partját a fürdőzők és bulizók látogatják nagyobb arányban, az északi oldalt pedig a túrák és a jó borok szerelmesei zárták a szívükbe. Szeptember közepétől azonban látványosan megcsappan a tó környékének forgalma, holott a régió a szezonon túli hónapokban is bőven kínál látnivalót. Érdemes lehet útba ejteni például a Badacsonyi Tájvédelmi Körzet nevezetes tanúhegyeit, ahol a dombhátakon sorakozó borospincék kínálataiból is kóstolgathatunk - akár télen is.
A téli túrázás előnyei
Közkeletű tévedés, hogy túrázni csak a zöldben lehet. Az aktív életmód segíthet például felülkerekedni az elsősorban télen jelentkező, szezonális depresszió tünetein. Az ilyenkor tapasztalt levertség alapja, hogy az idénygyümölcsök és -zöldségek hiánya, illetve a napsütéses órák alacsony száma miatt szervezetünk vitaminkészletei kimerülnek. Szervezetünkben még a kevés téli napfény is növeli a D-vitamin szintjét, ami pedig a szerotonin termelését serkenti. Ez az örömhormonnak is hívott neurotranszmitter fontos szerepet játszik a hangulat, a szexualitás, az alvás, valamint az étvágy szabályozásában.
A hideg időjárás elől sokan a négy fal közé húzódnak vissza, nem kell azonban alábbhagyni az aktivitással télen sem. A sportorvosok nagyjából mínusz 10 fokig ajánlják a kültéri sportolást , persze csak megfelelő öltözékben és időjárási viszonyok mellett - az erős szél például sokat ront a hőérzeten. Ilyenkor a bemelegítés alaposabb legyen, mint nyáron, hisz a hidegben merevebbek az izmok, ízületek! Pótoljuk a folyadékot is ugyanúgy, mint nyáron, hisz ha kiszárad a szervezetünk, izmaink is begörcsölhetnek.