A húsmentes életmód hosszú távú veszélyei

Nagy reneszánszát éli a húsmentes életmód, köszönhetően az emberek ébredező környezet- és öntudatosságának. Hosszútávon azonban, ha nem tartunk be néhány játékszabályt, komoly egészségügyi kockázatokat is rejthet ez az életforma.

A vegetarianizmus a latin eredetű „vegetabilis”, azaz növényi szóból származik. Vegetáriánusoknak hívja a közvélemény azokat, akik kizárólag növényi eredetű élelmiszerekkel táplálkoznak, és részben vagy teljesen elutasítják az állati eredetű termékek fogyasztását. Azaz a húst és halat a táplálkozásból teljesen kiiktatják, de általában más állati eredetű élelmiszert (tej, tejtermékek, tojás) fogyasztanak.  

A vegetarianizmus legszigorúbb formája a veganizmus, amelyben nem csak a húst, de minden állati eredetű élelmiszert kerülni kell. Az, hogy több zöldséget és gyümölcsöt eszünk, nem feltétlenül rossz: a vegán és vegetáriánus életmód csökkentheti egyes krónikus megbetegedések előfordulási gyakoriságát, javíthatja a várható élettartamot. Kevesebb az elhízás, a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri megbetegedés, az epe- és vesekövesség, a cukorbetegség és egyes daganatos betegségek. De természetesen, mint mindennek, ebben az esetben is az éremnek két oldala van.

A HÚSMENTES ÉLETMÓD NAGY RENESZÁNSZÁT ÉLI. FOTÓ: GETTY IMAGES
A HÚSMENTES ÉLETMÓD NAGY RENESZÁNSZÁT ÉLI. FOTÓ: GETTY IMAGES

Mi a húsmentes életmód hosszútávú veszélye?

A húsok és halak fehérjedús, vasban és B12 vitaminban gazdag élelmiszerek, és ezek az anyagok sokkal kisebb mennyiségben és alacsonyabb felszívódási képességgel találhatók meg a növényi alapú nyersanyagokban vagy termékekben.

A fehérjeszükségletre külön figyelni kell!

A növényi fehérjék esetében néhány esszenciális aminosav hiányzik, vagy olyan kis mennyiségben van jelen a szükségeshez képest, hogy nem nevezhető teljes értékű fehérjeforrásnak. Testünknek azonban szüksége van a fehérjékre, mert nélkülözhetetlen építőelemek, amik az izmokban, enzimként vagy nitrogénforrásként támogatják a szervezet normál működését.

Magas fehérjetartalmú, vegán diétában is fogyasztható élelmiszerek: szója, hüvelyesek, burgonya, rizs.

Vasbevitel fontossága

A vashiányos vérszegénység manapság népbetegség.  Aki vegán vagy vegetáriánus étrendet követ, annak külön oda kell figyelnie a vas pótlására. A vas a hemoglobin fontos alkotórésze, amely megköti az oxigént, és így annak szállításában nélkülözhetetlen. A vas hemvasként és nem-hemvasként van jelen a szervezetünkben. A hemvas jobb felszívódásával azonnal a vérbe kerül, tehát a hasznosulása sokszorosa a nem-hemvasnak. Az előbbi forma, azaz a hemvas állati eredetű, míg utóbbi a növényi eredetű élelmiszerekre jellemző.  Ezért is van az, hogy hiába magas a sóska vastartalma, nem fog olyan mértékben hasznosulni, mint a csirkemájban lévő hemvas.  Hogy elkerüljük a vashiányos állapotot, és az ezzel járó kellemetlen tüneteket, vastabletta szedésével is meg kell segíteni a vegetáriánus vagy vegán étrendet.

B 12-vitamin

A B12-vitamin csak állati eredetű élelmiszerekben található meg, ebből következik, hogy a semmilyen állati eredetű terméket nem fogyasztó vegánoknál B12-vitamin-hiány alakul(hat) ki – amennyiben nem pótolják, például tabletta formájában.  Ha ez nem történik meg, akkor előbb-utóbb emésztési rendellenességhez, vérképzésbeli, idegrendszeri zavarokhoz is vezethet.

Vannak napok, amikor fáradtabbnak, máskor kipihentnek érezzük magunkat. Ha a fáradtság azonban tartóssá válik, és már a mindennapokra is rányomja a súlyát, forduljunk orvoshoz. Utánajártunk, mi minden állhat az állandó fáradtság hátterében!

Kalcium

A legfontosabb kalcium forrás a tej- és tejtermékek. Akik nem fogyasztanak tej-és tejtermékeket hosszútávon számolhatnak a csontritkulással, a csonttömeg csökkenésével, mert a növények nagy része csekély mennyiségben tartalmaz kalciumot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.