"A sikeres fogyókúra egyik kulcsa a megfelelő napi energia-, azaz kalóriabevitel" - mutatott rá Bodon Judit , a NoSalty dietetikus szakértője. Kifejtette, a fogyáshoz valóban szükség van arra, hogy a szervezetünk több energiát használjon fel a bevitt mennyiségnél, csakhogy ez nem egyenlő a drasztikus kalóriamegvonással. A jojóeffektus miatt az alapvető cél elérését is ellehetetleníti, ha nem eszünk eleget, mindez ráadásul hosszabb távon az egészségünkre nézve is rendkívül káros.
A helyes, egyénre szabott étrend összeállításához figyelembe kell venni az adott személy alapanyagcseréjét, azaz azt az energiamennyiséget, amely minimálisan szükséges a szervezet összes funkciójának zavartalan ellátáshoz. Az így kapott értékhez képest lehet megszabni a napi kalóriabevitelre vonatkozó ajánlást. Egy 35 éves, 85 kilogramm testtömegű, 165 centiméter magas nő esetében például 1569 kalória jelenti az alapanyagcserét, így nála egy napi 1600 kalóriás korlátozással már elérhető a biztonságos és egészséges súlyvesztés. Ha viszont az említett hölgy nem 85, hanem 120 kilogramm, akkor az alapanyagcseréje is magasabb, így pedig már nem lesz elegendő a napi 1600 kalória.
Akadnak további faktorok is, amelyek módosíthatják az ajánlást. A maximális mennyiség meghatározásakor számos tényezőt figyelembe kell venni, így lényeges az érintett...
- neme,
- életkora,
- aktuális testtömege,
- esetlegesen fennálló betegségei,
- munkavégzésének jellege (fizikai vagy irodai munka),
- fizikai aktivitási szintje.
Természetesen a helyes étrend összeállítása során nem kizárólag a kalóriák számolására kell koncentrálni. Hiába fedezné ugyanis a napi szükségletünket, nem célszerű egy ültő helyünkben megenni három tábla csokoládét, majd koplalni másnapig. Arról nem is beszélve, hogy a cukorban gazdag édesség aligha tudná fedezni a teljes tápanyagigényünket. Hogy pontosan mi minden határozza meg még a fogyókúrás diétát, elolvashatja a NoSalty cikkéből .