Egy hónappal ezelőtt kezdett életmódváltásba a Házipatika.com két szerkesztője, Andi és Sanyi . Felhagyva a korábbi étkezési szokásaikkal, immár igyekeznek mind mennyiségben, mind minőségben helyesen táplálkozni, így testközelből élhetik át a kihívás minden buktatóját. E körbe tartoznak a hétköznapi ebédek is, hiszen az otthonról hozott meleg ételekre elsősorban a környékbeli éttermek ajánlata jelent kézenfekvő alternatívát. De vajon megteheti egy életmódváltó, hogy egy ilyen helyen keressen magának egészséges fogásokat? Bodon Judit , a NoSalty dietetikus szakértője összefoglalta a legfontosabb támpontokat, amelyek segítségével a kifőzdékben sem kell feltétlenül feladni az elveinket.
Tervezzünk!
Szerencsés helyzet, ha az adott étterem kínálatát előre közzéteszik, ezáltal pedig már akár előző nap is kiválaszthatjuk a listából, hogy lesz-e olyan fogás, amely illeszkedik az étrendünkbe. Amennyiben nem találunk semmi elfogadhatót, még mindig elkészíthetjük otthon a másnapi ebédünket, így megkímélve magunkat egy kínos választási szituációtól.
Ne menjünk éhesen!
Legyen szó akár egy bolti bevásárlásról, akár egy éttermi étkezésről, nem jó, ha éhesen kezdjük böngészni a kínálatot. Az ebédválasztásnál például szinte biztos, hogy eszünkbe sem jut majd mértéket tartani, miközben kopogó szemekkel vizslatjuk a menüt, ráadásul ilyenkor a kevésbé kívánatos és egészséges ételek is ünnepi lakomának tűnnek majd. Egy megfelelően összeállított reggeli és tízórai segíthet megelőzni a problémát.
Ne halogassuk a vásárlást!
Praktikus okokból kifolyólag érdemes minél hamarabb elintézni az ebédvásárlást: a legtöbb helyre ugyanis jellemző, hogy minél korábban állunk a pult elé, annál nagyobb kínálatból választhatunk, növelve ezáltal az esélyeinket az ideális menü beszerzésére. Jobb tehát, ha nem várjuk meg, amíg délben feltorlódik a sor, inkább menjünk le 10-20 perccel előbb.
A fél adag jobban megéri
Sokakat elrémiszt a gondolat, hogy miközben egy teljes adag ételért teljes árat kell fizetni, addig az általában 50 százalékos mennyiséget takaró zóna adagért az eredeti ár több mint felét elkérik. Mondhatjuk úgy is, hogy a teljes adag jobban megéri anyagilag. Be kell azonban látni, hogy az életmódváltás áldozatokkal jár, ezért inkább fizessünk 70 százalékot fele annyi ételért, minthogy a teljes összegért kapjunk egy akkor adagot, amekkorát nem lenne szabad elfogyasztanunk. Köztes megoldást jelenthet, ha a munkahelyünkön van egy hűtő, amiben tárolhatjuk a maradékot, hiszen így extra költség nélkül megvehetünk két napra való ebédet.
Milyen szempontok alapján választhatunk biztonságosan a kifőzdék kínálatából? Mi a probléma a grillezett zöldségekkel? Belefér-e egy desszert az ebédbe? A dietetikus további hasznos tanácsait a NoSalty cikkében olvashatja el.